1. zamanı verimli kullanma amacıyla kullanılan bir teknik. 25 dakika çalışıp 5 dakika ara vermekten ibaret. yani 1 pomodoro 30 dakika diyebiliriz.

  bir ödeviniz ya da bir göreviniz var. bu her şey olabilir; evi toparlamaktan tutun da kod yazmaya, ders çalışmaya kadar. ilk olarak kaç pomodoro sürer hesabı yapıyorsunuz ve o süre zarfında o işleri bitirmeye çalışıyorsunuz. gayet basit ama bunu uygularken o 25 dakikalık sürede telefonla ilgilenmek, bilgisayarla uğraşmak yok. tam konsantrasyon var. bunun için android telefonlarda kullanılabilecek clearfocus uygulaması, mozilla tarayıcı için simple pomodoro eklentisi var. işe yarıyorlar.

  tek başına pomodoro kullanmak bende pek bir işe yaramadı açıkcası ama getting things done ile birleştirince bayağı güçlü bir yöntem oldu. işteki e-posta ve telefon trafiği bölmese oldukça işime yarayacak ancak şimdi sadece evden çalıştığımda kullanabiliyorum. sürekli erteleyip işleri aksatmaya başlayan ve bundan suçluluk duyan herkese tavsiye edilir.
 2. verimli çalışmak açısından çok iyi bir yöntem. epey zahmetli bir işe nasıl vakit ayıracağım diye düşünmeden, " ben bunu 3 pomodorada bitiririm " diyorsun. ya da basit bir iş için oyalanarak günün yarısını heba etmektense, 1 pomodoroluk işi var diyorsun ve sadece ona odaklanıyorsun. günün sonunda kaç pomodoranın içinde nelere zaman harcadın rahatlıkla zaman planması yapabiliyorsun.
 3. düşüncelerimi güncelliyorum:
  üstelik bunu bir pomodoro'nun 5 dakikalık "dinlenme" aşamasına sığdırıyorum.

  odaklanmakta güçlük yaşadığım - aynı gün olan 2 sınava ne şekilde çalışacağımı bilemediğim bu haftada bir daha deneyeyim bir şey kaybetmem diyerek başladım yine.
  clear focus programıyla süre tutuyorum.

  25 dakikalık süre odaklanmak için iyi oluyor ve 5 dakikada yeterince dinlenebiliyorum. fazla gevşemeden derse devam ediyorum.

  hangi derse ne kadar çalışmalıyım sorusunda da; 2 pomodoro birine, 2 pomodoro diğerine programıyla çalışıyorum.
  neyse vesaire (sürem de doluyor bu arada)

  çok etkili olduğunu ve işimi kolaylaştırıp stresimi de azalttığını düşünüyorum.
  üstelik içimde bir iş yapabilmenin de saadeti...

  kesinlikle en azından bir denemenizi tavsiye ederim.
 4. yapılan bir araştırmaya göre, aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışan ve sürekli zihinde bu görevlerde atlama yapan insanların iq seviyeleri o an ortalama 8 yaşında bir çocuğun iq seviyesine iniyormuş ve o aynı ana sıkıştırılan hiçbir iş bitmiyormuş.

  ben de niye fosforum bu kadar çabuk bitiyor diyordum, olay buymuş.

  demek ki bu pomodoro denen olayı yapsam/yapsak ve tek bir işi "bitirmeye" odaklansam/odaklansak mevzu kalmayacak.

  deneyeceğim.
 5. aylar öncesinde ders çalışırken birkaç gün uyguladığım, sonrasında bitsin diye telefondaki pomodoro uygulamasına (bkz: clockwork tomato) bakıp durmaya başladığımı fark etmemle birlikte "ben olmamışım, alın beni buradan" tepkisi vermeme yol açan teknik. son umudumdu.