1. yani daha bi turkcesi ile (bkz: saadet zinciri) .

    guzel isim bulmusuz zamaninda sonu gelmeyen bu uckagitcilik sekline... yasal yollardan durdulmazsa da dogasi geregi eninde sonunda patlar zaten bu tasima suyla degirmen dondurme yontemi,,. genelde kurucusu da milyonlari cuvallayip kayiplara karisir.

    charles ponzi'ye ithafen, "ponzi scheme" olarak da bilinir, duyasiniz filmlerde filan...
  2. " ponzi, eiffel kulesi'ni fransa'daki bütün hurda metal şirketlerine kendisini fransız hükünmetinin temsilcisi olarak tanıtıp, kulenin artık güvensiz olduğunu öne sürerek yıkılacağını, ancak bu hacimde bir metali sökmeyi becerebilecek birine ihtiyaç duyduklarını söyleyerek sattı. ayrıca fransız hükümetinin bu işi yapacak kişiye minettar olacağını ve muhtemelen her türden ödülü alacağını ima etti. ardından, herkese tekliflerin kapalı bir zarfta sunulacağını, böylece rüşvet ihtimalini ortadan kalkacağını anlattı. böylece bütün taraflar tekliflerini hazırlamakla uğraşırken, ponzi tüm beyefendilere tek tek gidip onlarla gizlice iletişim kurarak rüşvet kabul edebileceğini açıkladı. ve hepsi de eiffel kulesi'ni almak için ona inanılmayacak kadar çok para ödediler. " (bkz: amerikan tanrıları - neil gaiman)

    Edit : sevgili @levenspiel uyardı bu dolandırıcılık hikayesinin kahramanı ponzi değil Victor lustig imiş. Uyarısı için Kendisine teşekkür ederim.