poyraz karayel - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.67)
poyraz karayel
görevinden uzaklaştırılan bir polis memurunun (ilker kaleli), özel bir görevle mafya içine sızdırılması ve mafya babasının kızına aşık olmasını anlatan dizi.


 1. alışkın olduğumuz türk dizisi mantığının dışına çıkan yapım.

  normalde 10 bölüm çekilebilecek olayları en fazla 2 bölümde çözen, oyunculukların mükemmele yakın olduğu ^:azra hariç^ , temel olay örüntüsünün dışında kalan zamanlarda izleyiciye eğlenceli anlar yaşatan dizi. oğuz atay alıntıları,dizide çalan müzikler her şey enfes. özellikle sezon finalinden sonra bütün ekibi bulduğum yerde öpeceğime söz vermiştim.
  ha klişesi vardır, mantık hataları barındırır, uzundur derseniz bişi diyemem. zaten kendileri de 'yerli dizi yersiz uzun' diyaloğuyla dizilerin uzun sürmesine gerekli göndermeyi yapmıştır.

  son olarak izleyiniz efendim, pişman olmazsınız.
 2. her bölümünde insanı alıp götüren diyaloglara sahip dizidir. severek izliyoruz albayım..
  !---- spoiler ----!

  ayşegül: bazen ne düşünüyorum biliyor musun? şu yeryüzünde birbirine aşık olması gereken son çift bizmişiz gibi geliyor.
  poyraz: ayşegül biz seninle bir çift değiliz. biz seninle tekiz, tek! aşk dediğin öyle iki kişiyi kaldırmaz, sen bilmezsin.


  !---- spoiler ----!
 3. Seferin 46. bölümde geçirdiği kazadan önceki klip ile sol yanıma ağrılar sokan, sigara yaktıran dizi.

  ''o vardı bir de ben vardım, sonra birde sessizlik.
  öylece oturduk.
  sonra birden kaldırdı kafasını, gözlerimin içine baktı, bende onunkilere baktım.
  bir süre öyle bakıştık
  sonra dedi ki eğer insan canını sevdikleri için feda edemeyecekse bir gün
  aldığı her nefes haramdır
  sonra kalktı gitti, bense kaldım, düşündüm
  Haklıydı, eğer hayat varsa, onunda bir anlamı varsa ölümünde bir anlamı olmalıydı.
  zaten hepimiz şu üç günlük dünyaya ölmek için doğmadık mı?
  demek ki ölüm yaşamın ta kendisi
  Benimde şu üç günlük dünyadan karım sevdam olsun.
  eskiler uçurma boşuna yar dememişler.
  şimdi yarim için şu derin yardan geçiyorum.
  değersiz canım aşka feda olsun.
  şimdi ölümüm bütün hayatımı anlamlı kılacak.
  unutmayın ölüm haktır, sevgi ise baki.
  hadi eyvallah sağlıcakla kalın soran eden olursada alemde bi sefer geçti dersiniz''

  ahirim sensin
 4. bugünkü bölümü^:14^ ile beni üzen dizi.

  cidden 14 haftalık dizinin en zayıf halkası idi. galeri sahnesi, takır takır adam öldürmesine rağmen ölü köpeği görünce ağlama krizlerine giren mafya fedaisi, bir sürü klişe... cidden bir anda soğudum diziden. azra akın'da bir bitmedi arkadaş, 0 yetenek, çirkinleşmiş bir de nasıl oynuyor şu dizilerde anlamıyorum.
 5. bazı diziler vardır. izlerken keyif alırsınız. hani mantığı hatalıymış, sonu kötü bitiyormuş diye çok düşünmezsiniz. benim için dexter böyleydi açıkçası. sadece izlemekten hoşlanıyordum, dexter'ın ikiyüzlülükleri, yalanları ve sevgilileriyle olan ilişkilerine rağmen cinayetleri vb. hoşuma gidiyordu.

  bir de kurtlar vadisi'nin ilk 45 bölümü de benim için böyledir. tabi leyla ile mecnun'u da söylemezsek olmaz. açıp izlerim hala canım sıkılırsa, hep de hoşuma gider. işte poyraz karayel de benim için bu diziler arasına girdi. hem de türk dizisi olmasına rağmen. bölümlerinin uzunluğundan bile yakınmıyorum.

  genelde dizilerin fazla boka sarmadan bitmesi hoşuma giderdi. ama poyraz karayel istediğine sarsın yeter ki devam etsin. seviyoruz seni poyrazcım karayel.
 6. tutarsızlıkları çok olan fakat günümüz televizyon dizilerine bakılırsa ortalama üstü bir dizidir.

  sefer olayında eğer ilker kaleli ile aralarında bir sorun olduğundan dolayı ayrıldıysa çok üzücü, ama onun dışında bildiğimiz klişe senaryolardan farklı olması gerektiğine inanıyorum. zaten o yüzden izlendiğini düşünüyorum, en azından kendim için.

  ezel dizisinden sonra izlediğim ilk türk dizisi olabilir.
 7. yan flutu deliği ağzıyla tamamiyle kapatarak çalan kız çocuk oyuncu ile yan flute cok farklı bir boyut kazandırmayı başaran dizidir
 8. veda ediyormuş dediler uzun zaman sonra bakayım dedim sonra içimden iyi ki bırakmışım izlemeyi diye geçirdim. saçma sapan bir son bölüm yayınladılar efsane olmuş kestane. zaten sefer ayrılınca içimden pek izlemek gelmemişti.
  yine de poyraz karayel 1. sezon benim için hala efsanedir. kalanı ise cepten yiyerek bu zamana gelmiştir. ''poyrazcım karayel'' iyi delirmeler belki bir gün karşılaşırız...
 9. başından beri takipçisi olduğum, senaryo ve işleyiş bakımından diğer türk polisiye dizilerinden farklı olduğunu düşündüğüm, ama bu sezon gerçek anlamda kan kaybeden dizi. klişe olsa da iyiler kazanmaya devam etmeli, üst üste kötü kazandıkça sinir bozucu oluyor.