• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (3.50)
poz - banu özyürek
banu özyürek, çok ilgi çeken ilk kitabı bir günü bitirme sanatı ile kuşağının güçlü temsilcilerinden, gür seslerinden biri oldu. ikinci kitabı poz, etki alanını genişletiyor.
daha gözü pek, daha müdanasız, daha sert metinler.
bir yandan mırıl mırıl konuştuğunu sandığımız karakterler, öte yandan bize karanlık taraflarımızı gösteren, hatırlatan kahramanlar. ilk kitabından aşina olduğumuz karşıtlıklarla beraber:
safdil bir hüzün, neşeli alınganlık...
“kalk. ayağa kalk. kendime böyle emir veriyorum. yürü. ileri yürü. çök. kalk. çök sırtını dik tutarak, kalk. unutmak için sürekli bunları yap. ya da benzerlerini yap. yemek ye şimdi, diyorum. içini doldur. midenden göğsüne, hani o boşluğu hissettiğin yere bir kanal vardır da yediklerinden vitaminler, iyilikler, güçler kuvvetler, tahayyüller ve teselliler, orayı doldurabilecek herhangi bir şeyler, umutlar ve proteinler, toz olur uçuşur boşluğuna doluşur, bir de bakmışsın sofradan kalkarken artık, o var. var olmasa bile yokluğu yok en azından.”
kentlilerin de hakiki dertleri, tasaları, neşeleri, acıları vardır. özyürek, işte buradan konuşuyor.
poz, edebiyatımızın taptaze özgün seslerinden birinden, müthiş bir jest!(tanıtım bülteninden)


  1. yer yer iç içe geçen, yer yer bağımsız kalmayı tercih eden mütevazi öykülerden oluşan, yazarın ikinci kitabı.

    iyi bir okuma keyfi sunan ama üst düzey bir vuruculuk da vaat etmeyen poz okunup, çarpık bir gülümseme ile kütüphanedeki yerini alıyor. tozlanacak.