pred dozhdot - milcho manchevski - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.38)
pred dozhdot - milcho manchevski
makedonya ve londra hatları üzerinde kurulmuş 3 farklı aşk hikayesi ile modern çağda avrupa'ya ışık tutan bu filmde makedonya dağlarında meydana gelen gizemli bir olay ülkeyi bir iç savaşın eşiğine getirerek bir rahip, bir londralı resim editörü ve bir de savaş fotografçısının kaderlerini de trajik bir biçimde bir noktada buluşturur. bu karakterler ve olayları üç ayrı bölümde işleyen 'yağmurdan önce' savaşın masum insanları zorla taraf tutmaya yönelten doğasını gözler önüne serer.


 1. makedon yönetmen milcho manchevski'nin ilk uzun metraj filmi, 1994 yapımı. yugoslav iç savaşının çarpıcı ve kanlı öyküsü, birbirine komşu makedon/hıristiyan ve arnavut/müslüman iki köy arasındaki husumet ve londra'ya uzanan bir hikaye üzerinden aktarılıyor. sözcükler, yüzler ve resimler olmak üzere üç hikayeyi oldukça başarılı bir kurguyla bağlayan filmin mottosu ise şu: "circle is not round", yani "çember yuvarlak değildir". bu şekilde her şeyin göründüğü gibi olmadığını anlatmaya çalışır manchevski. filmin anastasia imzalı müzikleri ise ayrı bir olaydır.

  türkçe'ye "yağmurdan önce" adıyla çevrilen film, uluslararası alanda "before the rain" olarak bilinir.
 2. filmin bir kısmında ohrid(türkler ohri diyor) fon olarak kullanılmıştır. aziz john klisesi'nden sahneler mevcuttur. ohrid'in büyüleyici güzelliği kendini göstermektedir.

  filmin kurgusu çok başarılı. 3 farklı hikayenin etkileşimi ve zamansal kaydırmalar yerli yerindedir. son zamanlarda izlediğim derviş zaim filmi rüya da benzer bir kurguya sahipti. teknik olarak ne diye ifade ediliyor bilmiyorum ama "kronolojik olmayan şekilde sıralama ve çakıştırma" desem sanırım olur. zaim filmlerine göre izlenmesi zor bir filmdi. çok kavram barındırması da ayrıca izleyiciyi karmaşaya sürüklüyor. fazla yoğun geldi.

  ''yağmurdan önce''de sade, yalın; istediği mesajı çok kafa karıştırmadan başarılı bir şekilde veriyor. sanırım oscar da almıştı bu film. (sadece aday olmuş, 35cc uyardı).
  bende mandalinalar filmiyle aynı etkiyi yaratmış filmlerdendir.