pydna muharebesi - youreads

 1. makedonya krallığı'nın sonunu getiren muharebedir.

  antigonid sülalesinden philippos'un mö 197'de teselya'da titus flamininus'a yenilmesi sonucunda makedonya güney'deki müttefiklerini kaybetmiş, ayrıca antiochos'un yardımından da mahrum bırakılmıştı. nitekim mö 190'da magnesia'da selevkos'un roma'ya yenilmesi ile önasya ve doğu akdeniz'in yeni hakimi roma olmuş, pergamon krallığı ile de dost olunmuştu.

  magnesia'dan yaklaşık 20 yıl sonra, pergamon ve makedonya ciddi bir savaşa tutuştu. o zamanlar makedonya'nın yeni kralı philippos'un halefi perseus, makedonya'yı eski günlerine geri döndürmeye kararlıydı.

  pergamon kralı eumenes balkan ve önasya'daki makedonya topraklarını işgal etti. bu sırada roma, beklediği zamanın geldiğine inanıyordu. pergamon'un yanında makedonya ile savaşa girdi, ama makedonya pergamon ve roma'yı callinicus'ta mağlup etti.

  makedonlar, callinicus'tan sonra savunmaya çekildi. nihayet mö 168'de makedonya'yı tamamen alaşağı etme kararı alan romalılar, lucius aemillus paullus (aynı adı taşıyan babası cannae'de öldürülmüştü) komutasındaki 30.000 kişilik bir ordu (5.000'i süvari, 34 savaş fili) hazırladı ve perseus üerine yolladı. perseus ise roma'yı karşılamak için 4.000 süvari (önemli bir kısmı makedonya elit süvarileri ''hetairoi'' veya mihmandarlar'' ve 40.000 piyade (paralı askerler dahil) barındıran bir ordu kurdu.

  iki ordunun savaş alanındaki dizilimlerini burada görebilirsiniz

  antik dünyadaki son lejyon - falanks mücadelesinde, ilk saldıran makedonlar oldu. romalılar, düzenin bozulmaması için geri çekildiler. ardından makedonlar'ın dik yamaca doğru ilerlemesi, perseus'un o ana kadar elde ettiği üstünlüğü yerle bir etti. bundan sonra olan olaylar yaklaşık 30 sene önce gerçekleşen cynoscephalae muharebesi'nin tekrarı oldu. tek farkı, korkuya kapılan ve süvarileri ile savaş alanından uzaklaşan perseus'un sayesinde makedonyalı süvarilerin savaşa hiç girmemiş olmasıydı.

  eskiçağ'ın en kısa süren savaşlarından olan pydna'da 1.000 ölü ve yaralı romalı, yaklaşık 25.000 ölü makedon bıraktı taraflar. ayrıca 5.000 savaş esiri vardı. perseus kaçtığı semadirek'te yakalandı ve savaş tutsağı olarak roma'ya götürüldü.

  bu savaş sonunda antigonid sülalesinin egemenliği sona erdi. makedonya, parçalara ayrıldı. üzerinden 20 yıl geçtikten sonra roma egemenliğine girdi.
 2. söylemeden geçemiycem, rome total war adlı yıllanmış şaheserin history battles gibi bir kısmının tekinde bu savaşının aynısının tıpkısını bir general edasıyla hurra a yönetebilirsiniz.