r. a. salvatore - youreads

r. a. salvatore

Kimdir?

abd'li fantezi kurgu ve bilim kurgu yazarıdır. en çok unutulmuş diyarlar romanları, iblis savaşları destanı ve yıldız savaşları romanları ile bilinir.

salvatore en:leominster, massachusetts'de doğdu. yedi kişilik bir ailenin en küçüğü idi. karısı diane ve üç çocuğu ile birlikte halen orada yaşamaktadır. iyi bir sporcu olan salvatore, beyzbol, halter ve buz hokeyi ile uğraşmaktadır. faal olarak hokey koçluğu da yapmıştır. kendisine yılbaşı hediyesi olarak gelen j. r. r. tolkien'in yüzüklerin efendisi'ni okuduktan sonra bilgisayar okumak isteyen salvatore, edebiyat ve gazeteciliğe yöneldi. iletişim diploması aldığı üniversiteden bir de ingilizce diploması aldı. yazar olmadan önce barlarda sorun çıkaranları dışarı atarak hayatını kazanıyordu.

ilk basılan ilk romanı 1988'de tsr'dan çıkan buzyeli vadisi üçlemesi'nin ilk kitabi olan kristal parçası'dır. new york times bestseller listesinden aylarca inmeyen eserlere imzasını attı. unutulmuş diyarlar için birçok kitap yazdı. ayrıca iblis savaşları destanı, kendi oluşturduğu kurgusal dünya corona'da geçen birkaç roman ve yıldız savaşları romanları yazdı.

en tanınmış karakterleri arasıda drow drizzt do'urden yer alır.

romanlara ek olarak unutulmuş diyarlar: şeytan taşı (demon stone) adlı video oyunun da hikâyesini yazdı. oyun atari tarafından yayınlandı.

yoğun ve ayrıntılı savaş sahneleri ile tanınmaktadır. bunda eski bir boksör ve kabadayı olmasının etkisi olduğu sanılmakta.