rabbin seni terk etmedi - youreads 1. bunu vahşice katledilen eylül'e,açlıktan ölen leyla'ya söylesenize.
 2. bunu bir de 5 yaşında tecavüze uğrayıp katledilmiş çocuğa söyleyelim.

  delirmemek için kullanılan ilaçlardan farksız.
 3. şu cümle hele bu günlerde öyle komik ki! neymiş insan kötüymüş her şeyi iradesine rağmen o yapıyor, kötülüğü o seçiyormuş. oh ne ala memleket! her şeyi yarat at ortaya sonra bağla ellerini otur izle hiçbir şeye müdahale etme hem de bundan binlerce yıl önce her şeye müdahale ederken! hiçbir şeyden de sorumlu olma ne zaman geleceği belirsiz bir zamana ertele! malum partinin bu ülkede bu kadar oy aldığına niye hala hayret ediyoruz enteresan.
 4. gerekli aforizmayı nietzsche zamanında vermişti. (bkz: tanrı öldü)
 5. tam olarak "rabbin seni terk etmedi, sana darılmadı da." şeklinde olan, aklıma her gelişinde huzur veren kuran ayeti.

  ayrıca bende şöyle bir çağrışım da yapmaktadır:

  "my god, why have you forsaken me?" matthew 27:46
 6. bazıları "bu sözü yaratan peygambere söylüyor size ne oluyor kardeşim" dese de, kitap tüm insanlığa sesleniyorsa ben de üzerime alınıyorum. bir de şöyle birşey vardı hangi ayetler hatırlamıyorum: "allahım gideceğim yere dürüstlükle gitmemi ve dönmemi sağla". bende aynı etkiyi uyandırıyor.
 7. çünkü aslında yoktu. olmayan bir şeyin böyle bir eylem gösterebilmesi imkansızdı.

  söylenilene ve inanılana göre islamın son peygamberi muhammed'e uzun bir süre ayet gelmeyince, bazılarının ona "allah'ın seni artık bıraktı galiba." demesi üzerine bir sure inmiş ve o sureden böyle bir ayet karşımıza çıkmıştır. bu kadar mıdır? hayır. aynı zamanda rabbi, ona darılmamıştır da.

  allah ve peygamberi arasındaki ikili bir konuşmanın ürünüdür. üstünüze alınmanıza gerek yok.
 8. terk ederse fıtrat deniliyor zaten, normaldir.