ramazan davulcusu - youreads 1. bizimki motorla geliyor, 2 saniye çalıyor gidiyor.

  hem motor sesi, hem de saçma ritimli davul sesi.
  buzlu
 2. zaten yalnızdım, tek tabanca demledim çayımı ve hazırladım kahvaltımı. sonrasında o sesi duyamadım. evet rahatsız olanı da var, abartıp tokmakla davulu delercesine patlatanı da.. ama alıştığım o sesi duyamamak hüzünlendirdi beni..
 3. dün akşam üzeri 36 saatlik nöbetten çıktım. nöbet çok sert geçti. uykusuzluktan geberiyorum. yatağıma kadar gidemedim salonda kanepeye uzandım. bir anda bir gümbürtüyle uyandım deprem oluyor falan sandım. ne oluyor anlamaya çalışıyorum zilim çalıyor. kapıyı açtım panikle. mal herif girmiş apartmanın içinde davul çalıyor. lan amuğa kodumunun iti apartmanda davul çalınır mı seni kimsin benim zilimi çalıyorsun deyince dayılık yapıyor. siktir git elimde kalma şimdi diye üzerine yürüdüm. apartmandan çıktı yarım saat bizim apartmanın önünde bana gıcıklık olsun diye çaldı o davulu. şeytan diyor in ağzını burnunu kır o tokmağı sok götüne. dua etsin ki inecek gücüm yoktu.

  şimdi bu herife küfredince ya da dövünce islam'a saygı duymuyormuşum. ya sen benim yaşamıma saygı duymuyorsan ben senin çağ dışı saçma geleneklerine hiç saygı duymam. atkafasını bu akşam bekliyorum.
 4. bahşiş toplamaya gelince insanlar ya kapılarını açmıyor yada tongaya düşüp gönülsüz para veriyorlar davulcu da bunun bilincinde olduğu için intikam alırcasına "kalkın lan amıngoduklarım" dercesine vuruyor tokmağını. vaktiyle sinemada da yer göstericiler vardı, elinde bir fener yeri gösterir haraç toplar gibi cepteki bütün bozukluğu indirirlerdi. hatta grup vitamin'in yer gösterici cezmi adında bir şarkısına da konu olmuştur. ice ice baby, ay ay cezmiş olmuştur.

  sözlerden bir kuple paylaşalım;

  cezmi bu, tanıyor marylin monroesunu, rockysini, rambosunu, indana jonesunu
  az film seyretmemiş, ezberlemiş hepsini
  bahşiş az ise yer göstermez, attırmayın tepesini

  ramazan davulcusunda da öncelik hizmet vs değil tıpkı düğün fotoğrafçısı, garsonu, gelin başı, damat traşı ayağına yapılan vatandaş nasıl düdüklenir şeklinde yaşadığımız halkalardan biri, bu meret bir de üstüne gece uyandırıyor. haa "davulcu bey, sayenizde sahura kalktık emeğinize sağlık" şeklinde teşekkür eden vatandaş var ise onları da can-ı gönülden tebrik ederim. gelenekler onların sayesinde ayakta ama ben yokum arkadaş.
 5. artık bitsin gitsin yok olsun tarihe karışsın dediğim gelenek. bir sürü meslek ölmüş bu da bitse ne olur? kimsenin ekmeğine karışamam ama 11 ay ne iş yapıyorsa bu insanlar 1 ay da çok koymaz gibi geliyor...

  yaş kaç oldu ama ben çok korkuyorum sesinden. gecenin karanlığında sessizliğinde dan dan dan bi ses geliyor. bana hep depremin gürültüsünü hatırlatıyor nedense.
  yatak odam sokağa daha yakın diye şimdi yatak yorganı topladım arka odada ya misafir gelirse diye bekleyen yer yatağında yatıyorum. bir ay boyunca böyle gariban bir yaşam...

  karanlıktan bile bu kadar korkmuyorum valla.
 6. ramazan ayına, geleneklere, davula ve davulcuya saygı duyuyorum ancak rahatsız olduğum iki nokta var:
  1. imsak vakti 03.33 iken sokağımızda davula 01.09'da vurulması
  2. davulcu beyefendinin hem ayın ortasında hem de ayın sonunda zarf toplaması.

  ayrıca çok karlı bir iş olduğundan işin içinde büyük torpiller ve çeşitli entrikalar döndüğü söyleniyor ne kadar doğrudur bilemem...
 7. yeğenimin boncuklu tabancasi ile yarin gece kafasina kafasina sikacağima ant içerim.
 8. work and travel.
 9. zamanlama konusunda sıkıntıları olduğunu dusundugum meslek. koca bir semti tek başına yaya olarak uyandırmaya çalışırsan sahur saatinden 2 saat evvel ise koyulman lazım. ee o zaman ilk başladığın yerler erken kalkmış olacak. diyelim ki onlar magdur olmasın diye geç başladın. ee o zaman da bazı yerler sahurda yemek hazırlamak için zaman bulamayacak.

  bir diğer sıkıntı da artık kimsenin davulun sesiyle uyanmamasi. kaldı mı öyle insanlar? sirf bu yüzden bile bitmeli.

  hadi diyelim ki bu bir gelenek ve bitmemesi gerekiyor. haklisiniz gelenekler bitmemeli fakat bu şekilde de icra edilmemeli. zira ramazan davulcusu dediğin ritimli çalar, mani okur, kıyafetine biraz özen gosteriz. eğer bir gelenek devam edecekse böyle eder. öyle berduş gibi şort- tşörtle, davula dan dan vurarak olmaz.
 10. para istemeye her geldiklerinde ateistim deyin, tek kelime bile laf etmeden uzaklaşıyorlar. o kadar sefer oldu, daha bir kere bile aksiyle karşılaşmadım.