ramazan davulcusu - youreads 1. teknoloji gelişti. çalar saatlerimiz var. sahura kalkacak insan saatini kurup kalkar. ramazan davulcularının olmasına bir lüzum yoktur.
  eskiden buzluk diye bir şey yokken insanlar için buz kesenler vardı. ama artık boyle bir iş gücüne ihtiyac yoktur.
  artık çalar saatlerimiz olduğu için ramazan davulcularina ihtiyacimizin olmamasi gayet anlasilabilir bir seydir. ayrica uyanmak istemeyen insanlar da rahatsiz olmaz.
 2. buzlu
 3. ramazan ayına, geleneklere, davula ve davulcuya saygı duyuyorum ancak rahatsız olduğum iki nokta var:
  1. imsak vakti 03.33 iken sokağımızda davula 01.09'da vurulması
  2. davulcu beyefendinin hem ayın ortasında hem de ayın sonunda zarf toplaması.

  ayrıca çok karlı bir iş olduğundan işin içinde büyük torpiller ve çeşitli entrikalar döndüğü söyleniyor ne kadar doğrudur bilemem...
 4. kafa siken gereksiz bir meslek. zaten başım ağrıyor gecenin bir yarısı bam bam bam bu ne ya sanki alarm denen bir şey icat edilmedi.dinini çok seven kurar alarmını yapar sahurunu ne gerek var oruç tutmayan insanları rahatsız etmeye anlamıyorum.
 5. 10 gün ortalarda yoktu bugün yarım saat arayla ikinci turunu atıyor, ne mani, ne ezgi, ne ritm hiç biri yok. dandandan vuruyor, ortada bir rant var ve bu rant kolay kolay bitmeyeceğe benziyor ama sabah gazetesi çıkar manşetten "acısıyla tatlısıyla bir gelenek son buluyor" diyerek ramazan davulunun artık çalınmayacağını haber verirse; o gün yozgatlı bekir amca, çankırılı yusuf dayı, erzurumlu hilmi enişte ağız birliği etmişcesine davulun gereksizliğinden dem vuracak ya, işte ben ona yanıyorum.
 6. dün akşam üzeri 36 saatlik nöbetten çıktım. nöbet çok sert geçti. uykusuzluktan geberiyorum. yatağıma kadar gidemedim salonda kanepeye uzandım. bir anda bir gümbürtüyle uyandım deprem oluyor falan sandım. ne oluyor anlamaya çalışıyorum zilim çalıyor. kapıyı açtım panikle. mal herif girmiş apartmanın içinde davul çalıyor. lan amuğa kodumunun iti apartmanda davul çalınır mı seni kimsin benim zilimi çalıyorsun deyince dayılık yapıyor. siktir git elimde kalma şimdi diye üzerine yürüdüm. apartmandan çıktı yarım saat bizim apartmanın önünde bana gıcıklık olsun diye çaldı o davulu. şeytan diyor in ağzını burnunu kır o tokmağı sok götüne. dua etsin ki inecek gücüm yoktu.

  şimdi bu herife küfredince ya da dövünce islam'a saygı duymuyormuşum. ya sen benim yaşamıma saygı duymuyorsan ben senin çağ dışı saçma geleneklerine hiç saygı duymam. atkafasını bu akşam bekliyorum.
 7. para istemeye her geldiklerinde ateistim deyin, tek kelime bile laf etmeden uzaklaşıyorlar. o kadar sefer oldu, daha bir kere bile aksiyle karşılaşmadım.