react.js - youreads 1. facebook destekli javascript framework teknolojisi. hot module replacement yani bir modülde değişiklik olduğunda sayfa yenilenmeden ilgili modülün güncellenmesi kullanıcı açısından en dikkat çeken özelliğidir.

  örneğin facebook'ta siz aynı sayfa güncellenmeden öylece dururken mesaj ya da beğenide bildirim butonunun yanması bu hot module replacement teknolojisidir. birisi mesaj attı mı diye tüm sayfayı f5 ile güncellemenize gerek yoktur, mesaj geldi ise yukarıdan buton yanar.

  netflix ve airbnb platformları react.js kullanan güncel platformlar. angular kullanan bazı şirketler son zamanlarda react.js 'e yöneliyor.

  mobil için ise react native'i inceleyebilirsiniz.

  edit: ekleme ve yazım hatası
 2. javascriptin içine html kodu yazan tuhaf kütüphane. aslında react projeler tek sayfadan oluşuyor. bu sayfada istediğin kadar componentler oluyor. dolayısıyla component değiştikçe sayfa değişmiş gibi oluyor ama sayfa değişmiyor. şöyle düşün normal bir sitede mesela php olsun. hakkımızda sayfası yapıyorsun hakkımizda.php dosyasının içine yazıyorsun. react ile çalışırken bir anaysayfa var başka da sayfa yok. sen gidip hakkimizda.js diye bir component hazırlıyorsun anasayfada gösteriyorsun.

  bunu neden yapmışlar? çünkü milyar tane kullanıcısı var her biri bir butona basınca sayfa yenilenseydi, yeni sayfalar açılsaydı işin içinden çıkılmazdı. çıkamadılar demek ki bunu geliştirdiler. bence asıl soru tüm bu olup biteni nasıl düşünebildiler?

  bu konu gider montesori eğitimine kadar dayanır.
  abi