• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar oscar wilde
reading zindanı baladı - oscar wilde
önceki türkçe çevirileri hakkında farklı eleştirilerle muhatap olan bu balad, bir deyişle manzum eser, başka bir deyişle uzun öykü, bir hapishanenin parmaklıkları ardında kurgulandı ve o kadar etkiliydi ki, önce reading zindanını, sonra diğer zindanları ve dünyayı değiştirdi. oscar wilde'ın, bir deyişle mahkum c. 3. 3.'ün, bambaşka bir deyişle irlandalı -bu tek başına önemli bir sebep- ve dünyanın büyük ozanlarından birisinin aşka, korkuya, ölüme, açlığa, yanlızlığa ve insanlığın kaderine yazdığı devasa bir mektuptur. her ne kadar okunması sadece bir saat sürse de. okumayanlar okusun insanlığın kaderini!

doğumunun 160. yılında wilde'a hediye ediyoruz! evet, ayrıca oldukça kişisel nedenlerle basıyoruz bu kitabı ve elbette herkes öldürür sevdiğini!
(tanıtım bülteninden)
 1. üstad tuncel kurtiz' in sesinden, ezel dizisinden, Herkes Öldürür Sevdiğini isimli bölümü;

  https://www.youtube.com/watch?v=eAtSMV9IrX8

  Kulak verin sözlerime iyice,
  Herkes öldürebilir sevdiğini
  Kimi bir bakışıyla yapar bunu,
  Kimi dalkavukça sözlerle,
  Korkaklar öpücük ile öldürür,
  Yürekliler kılıç darbeleriyle!

  Kimi gençken öldürür sevdiğini
  Kimileri yaşlı iken öldürür;
  Şehvetli ellerle öldürür kimi
  Kimi altından ellerle öldürür;
  Merhametli kişi bıçak kullanır
  Çünkü bıçakla ölen çabuk soğur.

  Kimi aşk kısadır, kimi uzundur,
  Kimi satar kimi de satın alır;
  Kimi gözyaşı döker öldürürken,
  Kimi kılı kıpırdamadan öldürür;
  ÇünKü Herkes öldürebilir sevdiğini
  Ama herkes öldürdü diye ölmez.
  nid
 2. oscar wilde'ın ölmeden önce yayımladığı son eseri olan ve "şimdiye kadar yazdığım en iyi eserim" diye övdüğü reading zindanı balladı'ndan bir parçadır. eser kıskançlık nedeniyle karısını planlı bir şekilde öldüren ve idama mahkum olan charles thomas wooldrigde'den esinlenerek yazılmıştır. charles thomas wooldridge reading hapishanesinde asıldığı dönemde oscar wilde da aynı dönemde hapis yatmaktaydı ve idam mahkumunun son halleri ünlü şairi çok etkilemiş olduğu görülmektedir.

  o meşhur "herkes öldürür sevdiğini" şiiri de aslında reading zindanı balladı'nın bir parçasıdır. çoğu kişinin sandığı gibi ayrı bir şiir değildir.