1. reaktif hipoglisemi tek başına bir hastalık değil, bir hastalığın semptomudur aslında. en büyük nedeni, çağımızın vebası olarak görülen ve dikkat edilmezse ikinci tip diyabete dönüşebilen insülin direncidir. tiroid sorunları, pankreas tümörleri, polikistik over sendromu da en büyük nedenleri arasındadır.

    sağlıklı beslenip, düzenli spor yapmama rağmen, polikistik over, acıkmayıp, ara sıra öğün atlamalarım ve ayağımdan ameliyat olarak spora bir süre ara vermem yüzünden 2 yıl içinde 50 kilodan 65 kiloya fırladım. öğlenleri bir şey yediğimde başımı bilgisayarın üstüne koyup, kendi horlamama uyandığım ve 2 saatin geçmiş olduğunu gördüğüm uyku atakları geçirdim.

    birine iyi gelen bir şey, bir başkasına iyi gelmiyor bu meretle. bazıları ketojenik diyet ile semptomları kontrol altına alırken, benim gibi bazıları da mutlaka biraz karbohidrat yemek zorunda. hep sağlıklı olarak gördüğüm yulafı hayatımdan çıkardım mesela. muz hatıralarda kaldı. protein olmazsa olmazım oldu.

    demem o ki, bu meretten mustaripseniz, deneme yanılma yöntemini uygulayacaksınız. bir defter tutun. hangi yiyeceklerin sizi kötü hissettirdiğini yazın. kan şekeriniz düştüğünde sakın sadece tatlıya koşmayın. dengeleyecek bir protein mutlaka olsun yanında.