1. sırf kahvaltı için değil genelde de zevkle tükettiğim bir yiyecek. çilek, vişne, kayısı, şeftali, portakal, ahududu gibi bir sürü meyveden yapılması sebebiyle tatlı ihtiyacınızı bir nevi karşılar. gerçi bazı yörelerde patlıcan, domates gibi değişik lezzetlerin de reçeli yapılmakta.
  şimdi günümüz gereği herşeyi hazır aldığımız gibi reçelleri de hazır alıyoruz. ama küçükken hatırlıyorum anneannem koca tencerelerde reçel kaynatırdı. onun kokusunu hala unutmam.
 2. genel olarak bire bir ölçülerde yapılır. şöyle ki; bir kilo çilek için bir kilo şeker. temizlenmiş meyve üzerine geceden konulan şeker bekletilir. ertesi gün önce kısık ateşte erimediyse şeker eritilir. sonra şekerin tamamı eridiğinde kısık olan altı açılır ve yaklaşık 35-40 dk kadar kıvamı bulana kadar kaynatılır. bu süre zarfında üzerinde oluşan köpükler alınır. soğuk bir su üzerine ya da soğuk bir tabak üzerine kaşığın ucuyla dökeceğiniz reçel ile kıvamını anlayabilirsiniz. altını kapatmaya yakın yarım limon suyunu ilave edip 5 dk. daha kaynatılır. isterseniz sıcak sıcak kavanozlara koyarsınız kış için saklarsınız isterseniz hemen tüketirsiniz. kavanozların nemli olmamasına dikkat etmek gerekiyor burada bir de iyice kapaklarının kapatılmış olmasına.

  yukarıdaki tarif çilek reçeli için genel bir tarifti. genel olarak meyvelerin mevsiminde olmasına, taze ve bozulmamış olmasına dikkat etmek gerekiyor tabiki. güzel bir saklama yöntemi olmakla birlikte meyvelerin çeşitliliğine bağlı olarak yapılış şekilleri de değişiklik gösterir. örneğin kabak, örneğin kuşburnu...

  babaannem kuru meyvelerden de yapıyor bazen. onun tarzı biraz daha farklı. geçenlerde kahvaltıda elma reçelini yedim mesela. küp küp kestiği elmaları önce bir su da haşlıyor. sonra kaynayan şekerli suya atıyor haşlanmış elmaları. o yapımda limon tuzu kullanmış ama ben sevmiyorum açıkçası limon tuzunu. hem reçelin çabuk bozulmasında da bir etkendir, unutmadan dile getirmek gerek. mümkün olduğunca taze limon tercih etmek gerekir.

  reçel demişken, kayısı vakti.. biri beni durdursunn...

  yazar notu: ha bu arada oturup nutella misali yemiyorum bu reçelleri ama uğraşması çok keyifli.
 3. çilek mi vişne mi diye sorarlarsa hepsi diye cevaplarım. * kayısılı başka portakallı bir başka olan güzellik.