redd - youreads 1. 1996 yılında kurulan yerli rock müzik grubu. 2004 itibariyle de albüm çıkarmaya başladılar. ilk albümlerinin çıktığı dönemde okan bayülgen'in bir programına katılmışlardı yanlış hatırlamıyorsam. orada "biz yeni kurulan bir grup değiliz. yıllardır müzik yapıyoruz ve yeterince olgunlaştığımızı düşündükten -ve muhtemelen fırsat/imkan bulduktan- sonra albüm çıkarmaya başladık" diyerek kendilerinden iddialı bahsetmiş, öyle bir çıkış yapmışlardı. o programı izledikten sonra kendilerini takip etmeye başladım.

  ilk albümlerinin iyi bir izlenim yarattığını hatırlıyorum. sonralarda 21 - redd albümü çıkardılar. tematik olan bu albüm bir insanın doğumundan ölümüne doğru serüvenini 21 şarkı ile dile getiriyordu. yenilikçi olmasına rağmen -en azından beni- tatmin etmek uzak bir albümdü. şimdi de yeni albüm çıkarmışlar. (bkz: mükemmel boşluk - redd) albümde elektronik tınılar epey ağırlık kazanmış. en azından büyüdükçe evrilen, değişmeye açık, deneyen bir grup. bu yönü ile takdirimi kazanan bir topluluk.
 2. sürekli değişkenliğe açık bir grup. her albümü bir öncekilerden keskin çizgilerle ayırabilirsiniz hatta.

  2010-2013 yılları arasında "softcore" ismini verdikleri bir konseptli konserler yaptılar mesela. bana kalırsa grup olarak yaptıkları en güzel farklılık budur.
  konser sanki salonda veriliyor gibi sahneyi bir evin salonuna benzeten dekorlar eklendi, misafirler çağırıldı, rocktan daha uzak kalan enstrüman tınıları eklendi müziklere. bazen akustiği andırdı müzikler bazen de caz tınılarını bile koydular.
  sonra grup bölündü tabii şu an böyle olaylara pek girmiyorlar. hatta sanıyorum kafa olarak da oldukça uzağındalar bu gibi şeylerin.

  en bilinen örneğini şuraya koyuyorum belki bir gören duyan olur.