1. 1973, abd doğumlu yönetmen. Kısa fakat çok başarılı bir kariyere sahip, az ama öz işlerin adamı. en fazla bilinen işi "Looper" filmidir. Aralarında efsane "Ozymandias" ve "fly" bölümlerinin olduğu 3 Breaking Bad bölümünü de yönetmiştir. Şu anda isim olarak pek tanınan bir yönetmen değil fakat asıl çıkışını "Star Wars: Episode 8" ile yapması muhtemel. Gerçi dünyanın dört bir yanında fanatikleri olan bir film serisi bu. kariyerinde bir çöküşe de neden olabilir. Büyük bir risk almış kendisi. Kaliteli bir adam olduğunu ve altından kalkamayacağı bir işe girmeyeceğini düşünüyorum. Kendisini severek takip ediyoruz diyeceğim ama 2-3 senede bir iş yapıyor.

  Film School Reject sitesinde denk geldiğim bir röpörtajı var. genç sinemacılara ve sinema öğrencilerine tavisyelerde bulunuyor. Özetle çevirebildiğim kadarıyla:

  - Üstünde çalıştığınız senaryonuzun konusundan farklı olan iyi kitaplar/makaleler okuyun
  - Sette etrafınızdakileri de dinlemeyi unutmayın, dinleyin.
  - çekebildiğiniz kadar film çekin. Film okulunda okurken neredeyse 80 kısa film çektim ve bunların 78'i izlenmeyecek derecede berbattı.
  - Biliyorum günümüzde artık pahalı ve fazlasıyla uğraştırıcı bir yöntem fakat hala yapılabiliyorken analog (pelikül, negatif vs.) film çekin.
  - Kült filmleri, başyapıtları, klasikleri restore edip yeniden basan ve ekstralar sunan Criterion koleksiyonundan filmler izleyin. Bu filmlerin keşfedilecek bir sürü yanları var. Keşfetmeyi bırakmayın. (https://www.criterion.com/)

  Bence Röportajın en güzel ve en anlamlı tavsiyesi ise şu:
  "- Kendinize özgü işler yapın. Başkalarının hayalini takip etmek yerine youtube'da sadece 200 kişinin izleyeceği tamamen size özgü bir film yapmak daha motive edicidir."

  Röportajın tamamı: http://filmschoolrejects.com/features/6-filmmaking-tips-directly-from-rian-johnson.php
  Rion Johnson: İmdb
 2. brick diye küçük bir mucizeyi hayata geçirmiş adamdır. mavi, kara filmin mucididir.
  abrek