risk nedir - youreads 1. ishal iken osurumaya çalışmaktır. ^:swh^
 2. şu an türkiye'de yaşamaktır. otobüs beklerken bombalanabilir, evde otururken rokete hedef olabilir, sırf mesleğinizi icra ettiğiniz için terörist ilan edilip tutuklanabilirsiniz.
 3. aslında risk denince akla güvenli bölge gelir. örneğin 1 milyon tl içinde 100 bin tl’lik yatırım bir risktir. bütün içinde parçadır. güvenli bölge yoksa risk almak yoktur. çevremiz güvenli bölgesi olmadığı için risk alamayan insanlarla doludur. kısacası zengin işidir risk almak.
  abi
 4. (bkz: odtü) işletme fakültesi’nin stratejik yönetim dersinde hoca (bkz: muhan soysal) tek soruluk bir sınav yapmaya karar verir. tam da dersin adının hakkını vererek tahtaya “what is risk?” yazar. bütün öğrenciler canhıraş bir şekilde kağıtlarını doldurmaya çalışırlarken içlerinden bir tanesi sınav kağıdına sadece “this is risk” yazar. tahmin ettiğiniz gibi bu zeka dolu cevaptan sonra sınavdan bir tek bu öğrenci en yüksek puanla geçer not alır.

  daha sonraki sınavda aynı hoca aynı soruyu aynı sınıfa yine sorar. bir önceki sınavdan yüksek puan alan kahraman öğrenci yine aynı cevabı verir. fakat bu sefer kendisi dışında herkes sınavdan geçer. şaşkın bir şekilde hocaya bunun sebebini soran öğrenci hocanın verdiği cevapla sarsılır : “aynı koşullar altında aynı riski iki kere alan aptaldır.”
 5. risk budur.

  kusura bakmayın yapmasam başlık eksik kalırdı.
 6. düşünmekten bile korktuğunuz, çekindiğiniz, nefret ettiğiniz şeyi dile getirmektir.
 7. somut veya soyut şekilde sonucu kesin olmayan bir duruma girişmek veya girişmemektir.
 8. arttıkça getiri artan ama kaybetme ihtimali de %100'e yakınsayan.

  öngörülebilir, sonuçları tahmin edilebilir riskler almak gerekir. diğerlerinin riskini yüksek olarak tanımladığı ama iyi bir analizle çok daha düşük olduğunu öngörebilen başarılıdır.

  bir de; hiç risk almayan hiç bir şey de kazanamaz.