rize - youreads 1. yeşilin maviyle dans ettiği şehir. insanı karadeniz gibi hoyrattır. dağları ve yaylaları gezip görülesi yerlerdir. giden insanlara naçizane bir kaç tavsiyem var;
  1. şehir merkezinden olabildiğince uzak durmaya çalışın.
  2. bir anda her yeri gezmeye çalışmayın çünkü hava cidden çarpıyor.
  3. yemekleri çok lezzetli gerçekten, dikkatli yiyin çok kaçırmayın.
  rvp
 2. rize doğal güzelliği ile gözünüzü boyayabilir. gerçi öyledirde, görülmeye değer çok güzel yerleri var. fakat bir önceki yorumdada verilen tavsiyeyi çok yerinde bularak dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. nedenine gelirsek,
  esnaf tok, her birinin köyde çaydan gelen bir geliri olduğu için tok esnaf tam da yerinde bir tabirdir, zira "alacaksan al almayacaksan beni uğraştırma hiç bozma tezgahı" tarzında laflara, tavırlara maruz kalabilirsiniz.

  çayı rizeye getiren muhterem olarak bilinen zihni derin, bu bol kazançlı bitkiyi getirmeden önce dağlarda, yaylalarda yaşayan halk, ticaretin artmasıyla şehirlere inmeye başlamış fakat geçişin çok ani ve sert olmasından dolayı kendilerinden özür dileyerek 'parayı medeniyetten önce bulmak' tabirini akıllara getirmişlerdir. tek bir örnek ile açıklayacak olursak, yaya kaldırımına konulan tezgahlar sebebiyle hiçbir yaya geçidinin kullanılmaması ve yolun her tarafından fırlayan insanları düzene, kurala sevk etmek için, belediye kaldirimlari cam duvarlar ile çevirmiş, sadece yaya geçitlerinden geçilebilecek boşluklar oluşturarak düzeni sağlama yoluna gitmiştir.

  yağmurlu günlerde, kare mermerler ile kaplanmış kaldırımlarda yürürken mayın tarlasında geziniyormuşcasına gerilim yaşarsınız. bunun nedeni yerinden kalkmış altına su dolmuş kareler.

  arkası dağ, önü deniz olan güzide il takdir edersinizki yer sıkıntısı çekmekte, trafik her gün istisnasız felç olmaktadır. bu sorun için çözüm aramak yerine bütün yolların yan tarafları rize belediyesi tarafından paralı otapark alanı ilan edilmiş.

  bu yazıyı yazarken belediye dolmuşlarında en arka koltukta yolun bozuk olması sebebiyle kafamı tavana vurduğumu hatırlayarak rize belediyesine en içten selamlarımı birkez daha iletirim.