roald dahl - youreads

roald dahl

Kimdir?

 galli roman, kısa öykü yazarıdır.

hayatı

1916'da galler'ın llandaff kentinde doğdu. 1932'de ingiltere'nin tanınmış özel okullarından birini bitirdikten sonra, üniversiteye gitmek yerine kanada'daki newfoundland'e yapılan bir keşif yolculuğuna katıldı. afrika'da shell petrol firması için çalıştı. ii. dünya savaşı'nda savaş sırasında tanıştığı romancıc.s.forester'ın özendirmesiyle, orduda çalıştığı yıllarda başından geçen olayları yazmaya başladı. daha sonra raf savaş uçaklarında pilotlukyaparken, başından aldığı ağır bir darbe sonucu ordudan ayrıldı. ve bu olay onun ilk kısa öyküsüne knonu oldu: "shot down over libya".

ilk kitabı, walt disney için yazdığı gremlins oldu. çocuk kitaplarının yanı sıra büyükler için yazdığı kitapları ve oyunları vardır. dahl 23 kasım 1990tarihinde oxford, oxfordshire, ingiltere'de 74 yaşında bir kan hastalığı nedeniyle vefat etti.

kuralları hiçe sayan ama zekice yazılmış çocuk kitapları ve büyüklere yönelik korku öyküleriyle çok sevilen bir yazardır. onun kitapları ve öykülerinin çoğu film haline getirilmiştir ve tüm dünyada gösterilmiştir. onun en popüler kitapları arasında charlie'nin çikolata fabrikası, charlie'nin büyük cam asansörü, dev şeftali, matilda cadılar, bfg ve kiss kiss vardır.

1953 yılında patricia neal ile evlendi ve 1983 yılında boşandı. beş çocukları olmuştur.

kendi yazdığı otobiyografisi boy , roald dahl'ın çocukluğunu anlatmaktadır. bir başka kitabı going solo 'da ise dahl'ın savaş içindeki anıları ve deneyimleri yazmaktadır.

ayrıca great missenden'de bir roald dahl müzesi ve öykü merkezi bulunmaktadır. bu merkez dahl'ın çalışmalarını göstermektedir.

 norveçli bir ailenin çocuğu olarak llandaff, cardiff, wales'te doğan dahl, 1940'lı yıllarda yazdığı özellikle çocuklara yönelik kitaplarla en çok satan yazarlar arasına girmiştir. "charli'nin çikolata fabrikası" adlı kitabı ödül kazanmıştır.bu ödüller toplamda dört tanedir.charli'nin çikolata fabrikası adlı kitaboından sonra "charli'nin büyük cam asansörü" adlı kitabını yazmıştır.serinin üçüncü kitabını da yazmak istemiştir fakat bitirememiştir.  1. "lütfen, yalvarıyorum gidin televizyonunuzu çöpe atın ve boşalan yere güzel bir kütüphane kurun."
  2. kaç yaşına gelirsem geleyim, kitaplarından vazgeçemediğim bir yazardır. yıllar önce benim okuduklarımı şimdi kuzenlerim ve yeğenlerim okuyor. sosyal mesajları kitaplarınde pek bir yerli yerindedir. sanırım filminden ötürü en bilinen eseri charlie' nin çikolata fabrikasıdır.