1. robin mclaurin williams (21 temmuz 1951, chicago, illinois – 11 ağustos 2014, paradise cay, kaliforniya), abd'li komedyen ve oyuncu.

  robin williams chicago, illinois'te doğdu. annesi laura mclaurin, (1920-2001) babası da robert fitzgerald williams'di. üniversitede siyaset bilimi okuyan williams, mezun olduktan sonra gece kulüplerinde gösteriler yaptı. buradan da sinema sektörüne geçti.

  1987'de çevirdiği günaydın vietnam filminde bir ordu radyo muhabirini canlandırdığı rolüyle ün kazandı.

  yalnız komedi filmleriyle değil, drama dalında da başarılar elde etti. 1997 yılında empire magazine dergisince gelmiş geçmiş en yetenekli 100 aktör arasına dahil edilerek 63. sırada yer aldı. entertainment weekly tarafından yaşayan en komik adam seçildi. williams sahne hayatı boyunca bir oscar, iki emmy, altı altın küre, altı grammy ve iki sinema oyuncuları derneği ödülüne layık görülmüştür.

  sanatçı san fransisco'da bulunan rubicon restaurant'ı, robert de niro ile birlikte işletmekteydi. hobileri arasında bisiklet sürmek, yüzmek ve rugby oynamak bulunmaktaydı.

  ilk eşi valerie velardi'den bir, ikinci eşi marsha garces williams'den ise iki çocuğu bulunan williams, 2011'den beri susan schneider ile evliydi.

  11 ağustos 2014 tarihinde kaliforniya'daki evinde ölü bulunmuştur. yapılan soruşturmanın sonucunda kendisini asarak öldürdüğü anlaşılmıştır. williams'ın eşi susan schneider, robin'in ölümünden bir süre önce parkinson hastalığının ön safhasında olduğunu öğrendiği ve bu nedenle depresyona girdiğini belirtmiştir. cenazesi 12 ağustos'ta yakıldıktan sonra külleri san francisco körfezine dökülmüştür. (vikipedi)

  ilk olarak çocukken jumanji'de görüp tanıdığım oyuncu. yakın zamanda patch adams ve ölü ozanlar derneği'nde izleyip hayran kalmıştım.

  bazı insanlar vardır ya çok tanımazsınız ama içinizi ısıtır, güven verir. bu adam öyle biriydi bence, gülümsemesi bu kadar doğal çok az insan gördüm. intiharı çok üzücüydü. gittiği yerde huzurludur umarım.
 2. bugün televizyonda kanalları gezerken, henüz başlamış jumanji filmine denk gelmem üzerine beni çocukluğuma götüren, kendini görür görmez gözlerimin dolmasına sebep olan neredeyse ağlayacak konuma getiren büyük usta, aktör. neden bilmiyorum ama kendisini bir başka seviyorum. sanırım çocukluğumda filmlerini sürekli takip etmem ve benim için küçük yaştan beri bir kahraman olması bunda etken. öldüğünde de çok üzülmüştüm, özellikle intihar etmesi beni üzmüştü, filmleriyle insanlara umut ve mutluluk aşılayan bir insana yakıştıramamıştım bunu... simdi baktım nerdeyse iki buçuk yıl olmuş. huzur içinde uyu büyük usta.
 3. robin williams'ın en acayip filmi, ilk filmi olan temel reis. robert altman'ın yönettiği bu filmin kafalar güzelken çekildiğine dair pek çok emare var. değişik bir sinema deneyimi için izlemenizi öneririm.