rönesans müziği - youreads  1. müzikte rönesans'ın başlangıcı, diğer sanatlarda rönesans'ın başlangıcı kadar belirgin değildir ve diğer sanatlardan farklı olarak, italya'da değil, kuzey avrupa'da, özellikle şu anda merkezi ve kuzey fransa, hollanda ve belçika'yı kapsayan bölgede başladı. rönesans müziği 600 yıl önce burgonya okulunun en ünlü bestecilerinden guillaume dufay ile başlar.

    müzik giderek ortaçağ kısıtlamalarından kurtuldu ve aralık, ritim, armoni, biçim ve notasyonda daha fazla çeşitliliğe izin verildi. rönesans'ta müzik, kişisel ifade için bir araç haline geldi. besteciler, vokal müziği oluşturdukları metinleri daha anlamlı hale getirmenin yollarını buldular. seküler müzik, dini müzikten teknikleri özümsedi ve bunun tersi de geçerliydi. chanson ve madrigal gibi popüler laik biçimler avrupa'ya yayıldı. saraylar, hem şarkıcılar hem de çalgıcılar olan virtüöz sanatçılar istihdam etti. müzik de kendi kendine var olan, basılı formdaki mevcudiyeti ile daha kendi kendine yeterli hale geldi.

    matbaanın icadı, müzik tarzlarının yayılması üzerinde muazzam bir etkiye sahipti ve fransız-flaman müzisyenlerin hareketiyle birlikte, charlemagne altında gregoryen ilahinin birleştirilmesinden bu yana avrupa müziğinde ilk gerçek uluslararası tarzın kurulmasına katkıda bulundu. orta kuşak besteciler arasında, çeşitli doku ve kanonik aygıtların ayrıntılı bir kullanımı ile kontrapuntal olarak karmaşık bir tarzda müzik yazan johannes ockeghem, öğrencisi josquin des prez ve daha sonra giovanni pierluigi da palestrina ile 400 yıl öncesine kadar devam eder.

    kaynak wikipedia