• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
ruh adam - hüseyin nihal atsız
«ruh adam», türk edebiyatında pek alışılmamış çeşitte bir romandır. müellifin tarihî romanlarını okumuş olanlar, tarihî bir roman gibi başlayan bu eserin öyle olmadığını görecek, sayfalar ilerledikçe kendilerini aşırı bir sembolizmin içinde bulacaklardır. bir tarih çeşnisinin de yer aldığı roman, yaşamanın gayesini yalnızca askerlikte bulan bir subayın hayatıdır. tabiatüstü olaylarla anlatılan bir hayat hikâyesinin, dikkatle bakıldığı zaman, gerçeklerin sembollerle çerçevelenmiş ifadesinden başka bir şey olmadığı görülecektir. «ruh adam», kendi nefsi ile mücadele eden bir insanın macerasıdır. edebî-ruhî tahlilini yapanlar, eserin hakikaten bir roman mı, yoksa yaşanmış bir hayat mı olduğunu kestirmekte hayli tereddüde düşeceklerdir.


 1. sevda gibi bir gizli emel ruhuna sinmiş;
  bir haz ki hayalden bile üstün ve derinmiş.
  gökten gelerek gönlüne rüzgar gibi inmiş,
  bir sır ki bu,ölsen bile açamazsın...

  anlatması imkansız olan öyle bir an ki,
  hülyadaki ses varlığının gayesi sanki...
  bak emrediyor:daldığın alemden uyan ki,
  mutlak seveceksin beni, bundan kaçamazsın...

  kalbin benim olsun diyorum,çünkü mukadder...
  cismin sana yetmez mi? çabuk kalbini sök,ver!
  yoktur öte alemde de kurtulmaya bir yer!
  mutlak seveceksin beni,bundan kaçamazsın...

  ram ol bana,ruhun yeni bir aleme girsin...
  yazmış kaderin:aşkıma ömrünce esirsin!
  aklınla,şuurunla,hayalinle bilirsin.
  mutlak seveceksin beni,bundan kaçamazsın...
 2. ne güzel bir kitaptır. ne okunası bir kitaptır. benim başucu kitabimdir kendisi. herkesin okuması gereken bir kitap olarak görürüm.
 3. okunması ve tavsiye edilmesi elzem olan kitaptır. insanlar böylesine kuvvetli yazılmış eserlerden siyasi görüşlerin etkisiyle yahut belirli kalıplara saplanıp kalma neticesiyle oluşan ön yargı ile bakmamalı, eserin tadını çıkarmalı ve kıymetli şiirlerden mahrum kalmamalılar.

  !---- spoiler ----!

  tanrı adaletinin yürüdüğü bu mahkemede de böyle haksızlıklar yapılacaksa beni cehennemin en kötü yerine atın. atın ki, tek içimde insanlığın erdemine ait son kırıntılar da yok olup gitmesin.

  !---- spoiler ----!
 4. atsız'ın siyasi kimliğinden dolayı önyargıyla yaklaşılmaması gereken eser. türk edebiyatında psikolojik tahlillerin bu kadar yerinde olduğu bir kurgu-roman pek yoktur. ayrıca romana atsız'ın fırtınalı karakterinin sürükleyicilik olarak artı değer kattığını da söyleyebiliriz. pek bilinmese de bu eser tutunamayanlar gibi popüler edebiyat eserlerimize de ilham vermiş karakterler barındırır.