1. bu çaydanlıkta çay demlenir mi bilmiyorum. gerçi çaydanlığın yerini de bilmiyorum. marsa yakın diyorlar ama gören duyan olmamış. sadece orada bir yerde olduğunu biliyoruz.

  russell abimiz diyor ki "ben dünya ile mars arasında, güneş etrafında dönen, en gelişmiş teleskoplarımız ile bile görülemeyen bir çaydanlığın olduğunu söylersem bana deli diyeceksiniz. hatta bu çaydanlığın orada olduğuna inanan herkes akıl hastanesine yatırırsınız. fakat bu çaydanlık, antik yazıtlarda geçse, büyüklerimiz bize bu çaydanlıktan bahsetse o zaman bu çaydanlığı inkar edenleri akıl hastanesine yatırırdınız."

  peki russell abimiz durduk yere bu örneği neden vermiş? durduk yere vermemiş ki! Bertrand tanrının varlığı ile ilgili olarak bu örneği vermiş. birşeyin varlığının/yokluğunun ispatlanamaması onu yok veyahut var yapmaz. Russel abimiz tam olarak demiş ki "tanrının varlığını ispatlamak bilimin değil, tanrının varlığına inananların sorunudur." güzel demiş bence.

  Birkaç örnek vermek gerekirse, "Allah'ın yokluğu ispatlanamamıştır. demek ki allah vardır." "Hayaletlerin olmadığı kanıtlanamadığına göre hayaletler vardır." gibi.

  Bu çaydanlığa benzer inançlar da mevcut. mesela tek boynuz görünmez pembe at. kendi içinde görünmezlik ve pembe rengi ile paradoks içermesinin yanında böyle bir atın olmadığı ispatlanamadığına göre kesinlikle böyle bir at vardır. ve bu at bizi yaratmıştır. tabi ki ilk önce dağlar, taşlar, ağaçlar ve duble yolları.

  bir de çok daha fazla müride sahip bir din var. uçan spagetti canavarı dini. biraz daha şekilli adıyla pastafaryanizm. 2005 te kurulmuştur, bir dini kitaba sahiptir, kilisesi vardır. bildiğin din yani. gerçi bilmediğin din nasıl olur onu ben de bilmiyorum ama neyse.

  konuyu uzatmaya gerek yok anladın ne demek istediğimi. birşeyin yokluğunu ispat edemiyorsan ona inanılır. ki inanan 5 milyar insan var. onları uçan spagetti canavarı dinine davet ediyorum ve Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabını hediye ediyorum mesaj atmanız yeterli.

  bir de şöyle alternatif evren videosu koyayım da ciddiye alınsın yazım.