• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.33)
rüyaların yorumu - sigmund freud
freud bu önemli eserinde, en karmaşık rüyaların bile rahatlıkla yorumlanabileceğini göstermektedir. bunu yaparken de schiller'in deyimiyle "mantığın, kapıların önünde tuttuğu nöbetten vazgeçmesi" gerektiğini, yani insanın hiçbir eleştiride bulunmadan kendini gözlemlemesinin zor bir şey olmadığını iddia eder.

freud kitabında rüyanın bir arzunun gerçekleşmesi olduğunu belirtir. rüyaların uyanık yaşamla ilişkisini, nelerin rüya malzemeleri haline dönüştüğünü ve bunların kaynaklarının neler olduğunu, neden rüyalarımızı unuttuğumuzu, rüyaların psikolojimiz üzerindeki etkilerini, rüyalarla akıl hastalıkları arasındaki ilişkileri ele alır. rüyalarımızı kendimizin bile tanıyamayacağı hale getirmek için ne tür sembolleştirmeler, yer değiştirmeler ve çarpıtmalarda bulunduğumuzu anlatırken, kendi psikanalitik çalışmalarından örnekler verir.

uzun yıllardan beri bilimsel literatürün klasikleri arasında yer alan rüyaların yorumu, freud' un en çok ilgi göreceğini düşündüğü eseridir. bir mektubunda da ifade ettiği gibi psikanalizin gelişmeye başladığı yıllarda onun için "dalgaların çarptığı bir kaya gibi" sarılıp tutunduğu bir çalışması olmuştur.
(tanıtım bülteninden)
 1. kitapta bilinçaltının şifreleme yöntemlerini ve sembollerin hangi anlamlara geldiğini ogrendiginizde kendi ruyalarinizi yorumlamaya başlayabilirsiniz. peki bu ne işe yarar?
  ruyalarinizi yorumlamaniz kendinizi kesfetmenize olanak tanır. bastirdiginiz duygularınızı kesfedersiniz.
 2. iki ciltlik bir eserden cımbızla seçilen bir örnek ile yanlışlanabildiği düşünülse de psikoloji tarihinin en büyük eseridir.
 3. freud un teorilerini sadece gözlemlere dayanarak oluşturduğunu ve örneklemini de sadece ailesinin, eşinin dostunun oluşturduğunu gördüğüm kitap. temellendirmeleri de aynı şu şekilde: rüyamda kana kana su içiyordum ve uyandığımda gerçekten boğazım kuruydu, zaten akşam yemekte tuzu fazla kaçırmıştım. o zaman rüyalar gerçek hayatla ilgilidir.

  ataerkil; çalışmalarını, sorunlarının etkisi altında ele almış, kendini de koskoca bilim dünyasına kabullendirebilmiş bir adam. nobel vericeklermiş buna ama einstein araya girip "durun sonuçta o sadece bir psikolog" demiş.


  ekleme: cımbızlanması, kitapta o cümlelerin geçtiği gerçeğini değiştirir mi ?