1. dostluğun bu kadar basite indirgenmesi insanlara olan inancımı daha da azaltmakta. sadece internet aracılığıyla görüşmeyi değil dostluğun göz gözü görmekle bir alakasının olup olmadığını kavrayamamış insanlar mümkünse rakı masası goygoyu yapmasınlar. arabesk ama bir o kadar da ruhsuz bir komiklik çıkıyor ortaya.
  online okey sohbeti yapılan insanla olan dostluktan bahsediyorsanız yorum yapabileceğim bir şey değil ve mümkünse siz de üstünüze alınmayın.
  ama benim bahsettiğim şey paylaşım. ve bunun için o insanla kahve içmeye veyahut her gün görmeye,arada sırada bir araya gelmeye gerek yok. elbet bunlar güzel şeyler. ama mesele bu değil. bir insanın dost olması için gerekli nitelik bu değil. olmamalı.bence bu kimsenin de yargılayabilecek hadde sahip olduğu bir mevzu değil. sen kendini anlayan birini bulmuşsan ve bu insan malesef ki senden uzaksa internet dışında bir aracın yok. ve neden uzakta olmasını dert ediyorsun da anlaşılmanın verdiği hazzı yaşamıyorsun. ne kadar gerçek ve bir o kadar uzak olan insanların yokluğundan pek de rahatsız olmayan insanlarca zaten anlaşılmasını beklemiyorum. ama "kalpten kalbe bir yol vardır,görülmez." derken neşet ertaş eminim havadan, karadan ,sudan , internetten yapılma bir yoldan bahsetmiyordur.
 2. lise hayatım boyunca dışına çıkamadığım ilimden üniversiteyi kazanıp çıkınca 2-3 senelik dostum diye konuştuğum internet arkadaşlarımın cidden dostum olduklarını deneyimlediğim doğrudur. ilk buluşmadan adam evine alır mı sizi? alıyor işte. bu daha en basiti tabii.

  bir nebze internet tanışmaları oldukça yararlıdır diye düşünüyorum. çünkü insanımız artık yüz yüze bir şeyler paylaşmaya oldukça kapalı bir hale gelmiştir. sosyal ağlar bu konularda yardımcı olmaktadır. şurada açılan başlıkların altına yazılanları birinin yüzüne söylerken zorluk çekecek oldukça insan vardır diye düşünüyorum.
 3. sadece internetten konusarak dost olmayabilirsiniz ama cokta iyi arkadas olursunuz. sonra cok iyi arkadaslar olarak yuzyuze gorusmeye baslar ve dost olursunuz.

  olamaz mi?
  olabiliir.
 4. olamaz efenim. icq ciktigi zamanlar pek cok dost edinmis (edindigini sanmis) ustune bir suru bir suru olaylar yasamis biri olarak soyluyorum ki bu yasadiklariniz bu yasinizda olan olabilen olmasi gereken seyler. ama cok degil 10 sene falan sonra vay be soyle birileri vardi hayatimda diye bazilarini tebessumle bazilari nefretle anacaksiniz. hatta 15 yil sonra bazilarinin sadece nickini hatirlayip ismi neydi yaaa diyceksiniz. bi 20 yil gecince de muhabbeti gecmezse akliniza hiiic gelmiycek.

  bu da burda dursun.