sadun boro

Kimdir?

teknesiyle dünya turu yapan ilk türk’dür.
sadun boro, 1928 yılında istanbul, erenköy'de doğmuştur. çocukluk ve gençlik yılları caddebostan ve marmara kıyılarında geçti.
denizcilik hayatına önce sandalla başladı, liseye geçtiği yıl ilk yelkenli teknesine sahip oldu. galatasay lisesi'ni bitirdikten sonra, 1948 yılında ingiltere'ye gitti, manchester üniversitesi'nin tekstil mühendisliği bölümünden mezun oldu.
1952 yılında "ling" adlı 11 metrelik bir yelkenli ile ingiltere'den karayip adaları'na kadar uzanan ilk açık deniz, atlantik aşırı yolculuğu bir ingilizle beraber gerçekleştirdi. o zaman cumhuriyet gazetesi'nde tefrika olan bu gezinin anıları 2004 yılında “bir hayalin peşinde” adlı eserinde neşredildi.
bugünkü yelkenlisi, 10,5 m. boyunda ve keç armalı "kısmet" 1963'te salacak'ta, athar beşpınar'ın atölyesinde kızağa kondu. hayatta en büyük emeli olan dünya seyahatine 1965 yılında alman asıllı eşi oda ile beraber çıktı. onlara kanarya adaları'na kadar aldıkları ünlü kedileri "miço" eşlik etti. üç yıl süren bu yolculuğun anılarını önce hürriyet gazetesi'ne yazdı; sonra “pupa yelken” adlı kitabında topladı. 1965 yılında başlayıp 1968 yılında biten, 34.5 ay süren yolculuğu o yıllarda çok ses getirmişti. teknesiyle dünya turu yapan ilk türk olma özelliğine sahip oldu.
sadun boro, "kısmetim" teknesinin yelkenlerini, çukurova'da çalıştığı bir tekstil fabrikasında binbir emekle yapmıştı.
boro ailesi 1977-1979 yılları arasında, o zaman 8 yaşında olan kızları deniz'le beraber, karayip adaları'nı, amerika'nın doğu sahillerini 2 yıl 3 ay gezdi. 1980'den sonra muğla'nın bodrum ilçesinde yaşadı. sadun boro, özellikle gökova, göcek gibi güney ege koylarının korunması için çok çalıştı.
boro, gazete ve dergilere yazdığı sayısız yazı ile genç kuşağa deniz ve doğa sevgisini aşılamayı amaç edinmiş, onlara örnek olmuş bir denizcidir. sadun boro, 46 yıl boyunca bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mili yaptığı 'kısmet' adlı teknesini istanbul hasköy'deki rahmi koç müzesi'ne bağışladı. ardından 'sonbahar' isimli katamaran tipi tekneyi satın aldı.
sadun boro, 1965 yılında alman asıllı oda ile evlendi. 1969 yılında deniz adında kızları oldu.
sadun boro, 5 haziran 2015 tarihinde muğla, marmaris’de mesane kanseri tedavisi gördüğü hastanede 87 yaşında vefat etti.

kitapları :
yeni dünya'ya fora yelken
vira demir - istanbul'dan iskenderun'a denizciler için rehber
kısmet'in dümen suyunda
pupa yelken
bir hayalin peşinde (biyografi.info'dan alıntıdır.)


  1. denizcilik aski cocuklugunda baslamis..ailesi ciddi derecede karsi cikmistir..ilk yolculugunu kurbagali dereden karaköye yapmistir..

    dünya turuna cikacagi teknenin yelken kumasini ingiltereden almis, kacak yolla türkiyeye sokmus..esi oda boro ile birlikte dikti..

    okluk koyuna denizkizi heykelini heykeltıraş tankut ökteme yaptirmistir..

    sadun boroya ait su sözler yazili: "bu denizkızı, düşlerini süsleyen cennete erişebilmek için nice engin denizler, ufuklar aştı...kıtalar, adalar, koylar dolaştı...ta ki gökova' ya ulaşana kadar."