şafak tapınağı - yukio mişima - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
şafak tapınağı - yukio mişima
"şafak tapınağı", japon yazar "mişima"nın bütün dünyada çok beğenilmiş "bereket denizi" adlı dörtlemesinin üçüncü kitabı. japonya'nın ikinci dünya savaşı sonrası yıllarını, japonya'ya özgü niteliklerin birer birer yok olmaya başladığı yılları anlatıyor. dörtlemenin ilk romanı "bahar karları"nın genç yaşta ölen duygusal kahramanı kiyoaki'nin sırdaşı, vicdanı; dizinin ikinci romanı "kaçak atlar"ın bağnaz isos'sının tarihçisi olan akılcı ve başarılı avukat honda bu üçüncü romanda sahnenin ortasında gelmektedir...


 1. bereket deniz dörtlemesinin üçüncü kitabı. yargıç honda artık japonya' nın varlıklı bir avukatı olmuştur. bu ve serinin diğer kitaplarında olduğu gibi honda genç yaşta yitirdiği arkadaşı kiyoaki' nin ruhunun reenkarne olmuş bedeninin peşinde tabi ki bunu yine kiyoaki' nin düş güncesinin izinde arıyor.

  avukat honda iş için gittiği tayland' ta ilginç bir durumla karşılaşır söylenenlere göre tayland' ın kraliyet ailesinde küçük bir prenses kendisini japon sanmakta ve bu bedende doğduğunu iddia etmekte bu durum karşısında etrafındakiler prensesin delirdiğini düşünmekte.
  avukat honda bunu duyar duymaz prenses ying çan ile görüşme ayarlar ve olaylar gelişir.

  serinin ikinci kitabı kaçak atlar' a göre bu kitapta honda tamamen romanın merkezinde kitapta ikinci dünya savaşı sırasında ve sonrasında japon elit tabakası ve halkının sosyal anlamda değişimini, gelenklerden uzaklaşmasını görüyoruz. ayrıca honda' nın iç dünyasını ve kusurlarını mişima bu kitapta gözler önüne seriyor.

  mişima japonların kadın, erkek ilişkilerini tasvir etmede bence gayet usta bir yazar ayrıca hindistan, tayland gibi asya kıtasının mistik topraklarını yine satırlarında çok güzel aktardığını düşünüyorum.