1. zamanında sırf babamla solcu biriymiş gibi konuşmak çok zevkli oluyor diye adım bilmem ne partisini destekliyor diye çıktı çevremde, sülalemde. adamın içine dert olmuş, herkese, benim oğlum solcu, şuna oy veriyor diye hüzünlü bir şekilde anlatmış. hatta armut dibine düşerdi, bizim oğlan gitti nerelere düştü falan diye kendini üzmüş.

  bir gün daha da çok üzerine gitmek için, özür dilerim baba, istediğin gibi bir evlat olamadım dedim. adam yine armut muamelesi yaptı bana. adama ciddi ciddi ben eşcinselim diye şaka yapmıştım, o zaman bile bu kadar üzülmemişti.

  şimdilerde yeni yeni inanmaya başladı, benim türkiye solcusu dedikleri şeyle alakam olmadığına, siyaseti sadece onunla konuştuğuma, başka bir şekilde sevmediğime, ilgilenmediğime.

  ben de haklıyım, sadece 4 yılda bir oy vererek dahil olabildiğin bir sistemde, herhangi bir parti sadece eğlenebildiğin kadar desteklenir.
  isk
 2. “aya gidilecek – daha da ötelere
  teleskopların bile görmediği yere,
  ama bizim dünyada ne zaman kimse aç kalmayacak,
  korkmayacak kimse kimseden
  emretmeyecek kimse kimseye
  yermeyecek kimse kimseyi
  umudunu çalmayacak kimse kimsenin
  işte ben komünistim bu soruya
  karşılık verdiğim için…”

  nazım hikmet.

  cevap vermeme gerek yok sanırım.
  ozumm
 3. çocukluğumuzun travma yapan sorusu.

  travma derken açayım biraz: çok net hatırlıyorum yaşım 7 veya 8. ilkokulda bu soru popüler o ara, bu soruyu aileler çocuklarına şimdi anladığım kadarıyla kendisine benzeyen arkadaşları bulsunlar diye öğretiyorlardı. arkadaşlarım bana sorduğunda cevabım şu olurdu hep: illa ikisinden biri mi olmamız gerekiyor?

  yıllar sonra cemil meriç'in bu ülke'sinde "sağ ve sol, nerden geldiğini bilmediğimiz iki kavram""kavga artık insanlar arasında değil kavramlar arasında" satırlarını gördüğümde kitabı kapatıp derin bir nefes almıştım. işte bu!
 4. türkiye'de sağ ve sol gibi kavramları reddedenler genelde sağcılar oldu. çünkü sağ ve sağcılık gibi kelimeler genelde "faşist" ve "dinci" gibi kelimelerle yan yana kullanıldı. bu durum da sağ kavramının gerçek bağlamından kopmasına ve "kötücül" bir anlama gelmesine yol açtı.

  mesela idris küçükömer'in "türkiye'de sağ soldur, sol da sağ" gibi saçma sapan bir tespiti vardır. yani chp geleneğini demokrat parti geleneğinin de sağında görüyor. aslında burada söylemek istediği chp'nin otoriter, baskıcı ve faşist olduğu. bu yüzden türkiye'de demokrat parti geleneği solda kalıyor demek istiyor. ancak meriç ve küçükömer'in aksine sağ kelimesini reddetmeyen yazarlar da yok değil. onlar daha çok -doğrusunu yaparak- kendilerini merkeze göre sağ (merkez-sağ) olarak konumlandırıyorlar.

  sağ ve sol kelimelerinin geçmişteki anlamlarının günümüzde kalmadığı, artık anlamsızlaştıklarına pek katılmıyorum. batı'da gayet de politik analizlerde kullanılan ve işe yarayan, analizi anlamak isterken işimize kolaylaştıran kelimeler bunlar. conservative ve progressive kelimeleri gibi.

  ayrıca bir insanın sağcı mı, yoksa solcu mu olduğunu anlaması oldukça kolay birşey. bunun için politik spektrum testleri var. bunlardan birini çözerek 10 dakika içinde ne tarafta olduğunuzu öğrenebilirsiniz. en çok kullanılan ve güvenilir bulunan test şu mesela.

  not: linkteki test içeriğinde genelde batı toplumlarında tartışılan konular var. çıkan sonucun sizi tam olarak yansıtması için -bizim özelimizde- bir çok soruya ihtiyaç var. örneğin kürt sorunu, alevilik vb. konularında. bu konuları içeren güvenilir bir test ise şimdilik mevcut değil. testin aslında bizim için değil, batı'da yaşayan insanlar için olduğunu da belirtmek gerekiyor.
  ulgan
 5. önce sağda, sonra solda, darbeye kadar aktif şekilde bulunmuş babamın lafıdır;
  '-belirli bir kitleyi peşinden sürükleyebilecek konumda değilsen ikisi içinde !piyonsun!'
 6. kafasını kullanmak yerine kolaya kaçmak isteyen insanların kurtarıcısı iki kavramla ilgili soru. tabi herkes için demiyorum ama şöyle bir olay var. ben solcuyum (ya da sağcı) o parti de solcu (ya da sağcı) o yüzden ona oy vereyim. iyi de güzel kardeşim sen bu parti nedir, güzel işler yapma potansiyeli var mıdır bakmadan tek bir kelimeyle o aslında çok önemli olan oyu nasıl çöpe atabilirsin ki?
 7. ne sağcıyım ne solcu , insanım
 8. çoğu zaman sorunun özü "bizim tarafta mısın, karşı tarafta mısın?" dır. tabi burda karşı taraf bilimum bütün kötü özellikleri muhteva eden taraftır.
 9. "bir ülkedeki solcular başka ülkedeki solcuları kardeşi olarak görürken bir ülkedeki sağcılar diğer ülkelerdeki sağcıları düşman olarak görür" lafını duyduktan sonra sağcıyım. çünkü sağcı olmak sabit fikirli olmayı gerektirir bayım.