1. yanlış hatırlamıyorsam dünya sağlık örgütü'nün tanımı şu şekildedir: fiziksel, ruhsal ve sosyal yönlerden tam iyilik hali.
 2. dünya sağlık örgütü'nün tanımına "siyasi olarak da iyilik hali" gibi kişisel bir eklenti yapabileceğim durumdur.
 3. çoğu zaman, kaybetmeden kıymeti bilinmeyendir.
 4. patch adams ve gesundheit enstitüsü tanımına göre ise;

  "sağlık hastalığın olmaması demek değildir. sağlıklı olmak doruk performans potansiyeline sahip dinç bir bedene, merak eden berrak bir zihne ve dünyayla barış içinde olan bir ruha sahip olmaktır."

  who'nun anlatmak istediğini daha anlaşılır ve güzel bir dille anlatmış. tam bir iyilik hali.
  gesundheit!
 5. insanın birinci savunma hattıdır.
 6. herşeyin başıdır. bir şey hariç.
 7. sağlıkta şiddet istemiyoruz, diye haykırdıkları kadar sağlık personelleri, işlerini yapsalar bence millet sataşmaz bunlara cidden bunlara saldıran olmaz. acilde yaşadığımız olayı anlatıyorum, arkadaşın babasının ayağına ağır yük düşmüş ve komple ayağını hissetmiyor sandalye ile hastaneye getiriyoruz, hasta kabulde iki kişi var birinin önünde sıra var boş olana kimlik uzatıyorum kimliği almıyor sohbetine devam ediyor, normal iş arkadaşı ile sohbet ediyor önemli bir konu değil, şimdi buna saldırsak biz niye suçlu oluyoruz, biz sıra olan bankoya geçiyoruz ve sıra bize geldikten sonra diğer görevli sohbeti bitiriyor, şimdi hasta alabilirim diyor, kimlik bilgisi istesem kavga dövüş, neden? yaka kartı takmaz personel. sağlık bakanlığı beyaz kod ile personeli korumaya biliyor, korusun ama personelini neden kontrol edemiyor? zorunlu olan yaka kartı yok? hizmet yok. biz de çalışıyoruz ve işimizi acil değil ama kim ile ne zaman sohbet edeceğimizi biliyoruz. ailemin yarısı doktor daha şiddete uğrayan ve şikayetlik olan yok? bence saldıran cahil deyip geçiştirilmesin konu, sağlık personelinin işi de takip edilsin. sayı az ise müracaat bakanlık, özel muayene düzenlemesinde geri adım attırdıkları gibi burada da personel sayısı için mücadele edebilirler. ama kalitesizliğin bahanesi hazır sayı az.
  hastane içi edit:eto'o bitmiş kadar rahat diyebilirim ki sağlık sistemi bitmiş.
  edit:sorun idari personel ile yaşanmış. dün doktor da ilgili değildi. işini düzgün yapan kimseyi hedef almak istemedim. sadece sinirle yazdım.
 8. şüphelendiğiniz veya korktuğunuz bazı durumlar sizi hastaneye gitmekten alıkoymasın. bir yük taşıyacaksanız eğer, bunun ne olduğunu bilerek taşıyın. ürkmekte haklı olabilirsiniz, geri adim atmak çok kolay biliyorum, ama her şeyi reddederek, düşüncelerinizi meşgul etmeye çalışarak yaşanmaz.