1. oyun hakkında detaylı bilgi için

  çarlık rusyasının devrilmesi ardından fransaya kaçan çar asilzadesi çiftin yanlarında kaçırdıkları devlete ait servete dokunmadan yaşamaya çalışmaları hakkında izlediğim yer yer komik,yer yer hüzünlü bir oyundu.

  oyunun acıklı sahnesi kominist yetkili ile asilzadeler arasında geçen,ezen ve ezilenin rol değiştirdiği diyaloglardı .

  ayrıca aynı isimle çekilen ayhan ışık ve sezer sezin'in başrolde olduğu filmde mevcut. https://www.youtube.com/watch?v=TjOn1EWVQ5g
 2. şehir tiyatrolarının oldukça keyifli ve bir buçuk saat kadar süren oyunu. ilk olarak 1963'te haldun dormen tiyatrosunda sergilenen oyunda prens karakterini canlandırmış olan haldun dormen bugün de oyunu yönetiyor.
  oyun boyunca çok sık sahne değişiyor (sanırım 4 kez) ve bu değişim süreçleri biraz uzun sürüyor fakat barış dinçel'in elinden çıkan sahne tasarımı çok başarılı. ikinci bir güzellik ise müzik kullanımı, sık sık duyduğumuz ochi chernye oyuna inanılmaz yakışmış. prens ve grandüşes karakterli güçlü, renkli ve izlemesi çok keyifli karakterlerdi ve can başak ve müge akyamaç tarafından çok güzel oynanmışlardı. hizmetli olarak çalışmalarına rağmen asalet ve zarafetlerini bir an bile kaybetmeyişleri çok hoştu. oyunun kapanışı ise gördüğüm en güzel kapanışlarından biriydi, sonuç olarak suratımda koca bir gülümseme kaldı.

  bir de nedense şu diyalogdan çok etkilendim:

  !---- spoiler ----!

  gorochenko: sigara içsem rahatsız olur musunuz?

  düşes: elinizden bırakmazsanız olmam.

  gorochenko: anlamadım? (gibi bir şey)

  düşes: son görüştüğümüzde de sigara içiyordunuz, sonra elinizden bıraktınız ve ırzıma geçtiniz.

  !---- spoiler ----!