sahip olmak ya da olmak - bütün eserleri 2 - erich fromm - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar erich fromm
sahip olmak ya da olmak - bütün eserleri 2 - erich fromm
"insanlık büyük bir hızla tümden yok olmaya doğru sürüklenmektedir. ekonomik gelişimin giderek insanları tutsak alması, doğaya karşı takınılan düşmanca tavır ve bir atom savaşı tehlikesi, insan soyunu ve dünyayı tehdit etmektedir" diyen erich fromm, felakete gidişin önünün alınabilmesi için, insanların ve onların davranışlarına biçim veren toplumsal sistemlerin, kökten değişmelerinin gerektiğini ileri sürüyor." yeni bir insan ve yeni bir topluma geçişin tek yolu, herşeyi elde etmek, onlara egemen olmak biçiminde beliren ve kar tutkusu, açgözlülük, bir de ihtiras demek olan "sahip olmak" karakterini inkar etmekten geçer. insanlar onları huzura, mutluluğa ve diğer insan kardeşlerini sevmeye yöneltecek olan "olmak" biçimli bir dünya görüşüne geçemedikleri sürece, kurtulmaları mümkün değildir." (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


 1. orjinal adı " to have or to be" olan eric fromm kitabı. bu kitabı okursanız ne kazanırsınız; dünyevi; mal, mülk, mülkiyet kavramlarına mesafeli yaklaşırsınız, sahip olmak yerine olmak (türkçe karşılığı yetersiz) üzerine adımlarınız çoğalır. kapitalist düzen, tüketim toplumunun bir parçası olmayı redderdersiniz.

  oldukça akıcı bir kitap; kitabın özetini şu şekilde spoilersız vermiş olalım;
  vaktiyle iki şair varmış; bahçede bir çiçek görmüşler;
  1. si çiçeği o kadar sevmiş ki seni oradan koparıp yanıma alacağım demiş; ancak çiçeğin koparılınca ölmesini iplememiş, zira tek derdi çiçeğe sahip olmakmış.
  2. şair ise çiçeği çok beğenmiş ve orada varlığı şairi mutlu etmeye yetmiş . çiçeğe
  sahip olursa çiçeğin ömrünü daraltacağını biliyor ve benim demek yerine doğada varolduğu ile kabul edipmutlu oluyor.

  günümüzde ben, benim, bizim gibi sahiplik bildirici ifadelerimiz yaygın, oysa yüzyıllar önce böyle bir mesele olmadığından dem vuruyor yazar. mülkiyet ve sahiplenme ile sorunların, mutsuzluğun da birlikte geliştiğini ifade ediyor. son örnek ile kitabı noktalayalım;
  bugün hastalıkları bile kelime olarak sahiplenmişiz ; bugün hastaneye giden biri doktor bey benim bir hastalığım var demek yerine (benim hastalığım ifade olarak yine mülkiyet olmuş oluyor) öneri ise şöyle; doktor bey düzeltmem gereken mesele var minvalinde sorun giderici bir uslup öneriyor.