1. kışın iç ısıtan sütlü içecek. tarçınlı ikram edilir. lezizdir.
 2. en güzeli adana'da nadir yaşanan kış günlerinde menderes kenarında arkadaş ortamıyla sobalı mekanlarda içilendir.
  eale
 3. süt gibi gaz yapan bir hammaddeyi kabul gören şekle sokan içecek.
  salep konusu biraz tartışmalı, orkide çiçeklerinin olmamış yumrularından toplandığı için nesil tükenme durumu söz konusu. benim de aktardan alıp yapmışlığım var. bir tatlı kaşığından bir tencere içecek salep çıkartabilirsiniz bereketlidir ama zorluğu şu ki ocağın başında yarım saat yumurta çırpıcı ile kıvam alana kadar sıkılmadan karıştırmak gerekiyor. kışın gideri çok yazın da dondurmayı özel kılar.
  markette satılan kutulu salepler aroma verici ve nişasta ile oluşturulmuş sentetik gıdalardır. salep ise pahalıdır. aktarda da 1 tatlı kaşığı salep'in 15-20 tl gibi fiyatları var ama o bir tatlı kaşığından 1 tencere içecek çıkarttığımızı kabul edersek soğuk ayaz günü aile ve arkadaşlara ufak bir jest yapılabilir. öğütülmüş tarçın ise tuzu biberidir.
  ankara'da salep içmek ise bir başka güzelliktir.
 4. kışın vazgeçilmez içeceği.
  değerli arkadaşlar;
  orchidaceae familyasına ait orkidelerin yumruları, temizlenip su veya sütte haşlanıp, kurutulur.
  bir kg salep için 1000 ile 4000 yumruya gerek duyulmaktadır. bu da bu orkide türünün içinden geçilmesi anlamına geliyor ki;
  son zamanlarda bu bitkinin azaldığına dair şeyler duyuyoruz. o sebeple ya yumru üretilmeli, ve doğadakine ellenmemeli yada içilmemelidir.
  salep, içecek olarak tüketilirken, muhallebi ve dondurma yapımında da kullanılır.
  toz tarçınla birlikteliği muhteşemdir.