salyut-7 - klim shipenko - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
salyut-7 - klim shipenko
filmde, 1985 yılının sovyet rusya’sında yaşanan gerçek olaylardan esinlenilmiştir. salyut 7 uzay istasyonu ile iletişim koptuktan sonra, uzay adamları vladimir dzhanibekov ve viktor sayinkh boş ve donmuş olan uzay aracına kenetlenip dünyaya dönmeye çalışacaktır.


  1. salyut, sovyetler birliği'nin 1970'li yıllardan itibaren uzaya gönderdiği uzay istasyonları serisinin adı. 1985 yılında, yani 6. lenin'den çok sonra^::)^, 7. salyut'ta meydana gelen bir arıza nedeniyle istasyonun dünya ile bağlantısı kesiliyor. ve film bu gerçek olay üzerinden hem soğuk savaş döneminin önemli bir ayağı olan uzay keşiflerine hem de sovyetler dönemine farklı bir bakış açısı sunuyor. farklı çünkü bu dönemi şimdiye dek hep hollywood tekelinden, abd odaklı ve genel olarak bir kahramanlık edebiyatı olarak izlemiştik. ve rusya bu tekere sağlam bir çomak sokmuş gibi. işin teknik boyutundan anlamamakla beraber rahatsız edici bir amatörlük yok diyebilirim. hikaye gerçekliğinin de katkısıyla olabildiğince etkileyici işlenmiş (arada büyük oynayan abileri de görmeyiverin). elbette en sonda verilen gerçek görüntülerin katkısı da yadsınamaz.

    ancak yukarıda yazdıklarımdan filmin bir rus propaganda eseri olduğu algısını yaratmak istemem. böyle bir his uyandırmadığı gibi dahası final sahnesindeki mesajıyla insanlığın evrendeki önemsizliğini ve bu çekişmelerinin anlamsızlığını çok güzel yansıtabildiğini düşünüyorum. türün meraklılarına özellikle tavsiye ederim.
    mesut