• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.73)
sana gül bahçesi vadetmedim - joanne greenberg
'sana gül bahçesi vadetmedim', deliliğin, resmi tanımıyla akıl hastalığının öyküsü: deborah kimlik kavramını yitirip içine kapanmış, zengin düşlemi ve mizah duygusuyla yarattığı kendi düşsel dünyasına sağımıştır. iki dünyanın çatışmaya başlaması, deborah'ın akıl hastanesine 'düşme'sine neden olur. bundan sonra hastaneleri, doktorları vb. kurumlarıyla toplumun 'kurtarma operasyonu' başlar. greenberg'in kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı bu kitap, 'akıl hastalarının gizleri' üzerine pek çok ipucu taşırken, toplumun yerleşik değer yargılarına çarpıcı bir eleştiri de getiriyor, böylece normal kavramını sorgulamaya götürüyor bizi.


 1. deliliği en iyi anlatan kitap diye kabul edilen bu eser gücünü yazarının akıl hastanesi deneyim ve gözlemlerinden almış.
  ( bence s. plath'in sırça fanus adlı kitabına haksızlık yapılmış. o da delice yazılmış iyi bir kitap çünkü )
  sana gül bahçesi vadetmedim ezberlemecek kadar güzel sözler barındırır. şizofreninin insanı nasıl iki dünyada yaşamaya ama her ikisine de ait olmadan yaşamaya zorladığını güzel anlatır.
  benim en sevdiğim bölüm ise:
  kızın intihar girişimine doktorun yaptığı yorumdur:
  kızınız ölmek istememiş, eğer gerçekten ölmek isteseydi, yaşamaktan vaz geçseydi, bileklerin keser ve akan kanı öylece izlerdi. lavabodan aksın gitsin ama o bileklerini kesip bir leğende toplamış bu bana yardım edin, yaşamak istiyorum, demektir.
  sonraları intiharla ilgili bir çok kitap okudum. bu tespit hiç aklımdan çıkmadı.
  belki hayatlarına son veren bir çok güzel insan aslında deli gibi yaşamak istemişlerdi. ve bizler o mesajları ya okumamıştık ya da yanlış yorumlamıştık.
  kitabın çevirisini çok iyi bulmamakla beraber mutlaka okunması gereken bir kitap diye düşünürüm.
 2. !---- spoiler ----!

  "sana hiçbir zaman gül bahçesi vadetmedim ben. hiçbir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim. ve hiç bir zaman huzur ya da mutluluk vadetmedim. sana ancak bunlarla savaşma özgürlüğüne kavuşmanda yardımcı olabilirim. sana sunduğum tek gerçeklik savaşım. ve sağlıklı olmak, gücünün yettiği kadarıyla, bu savaşımı kabul edip etmemekte özgür olmak demektir. ben yalan şeyler vadetmem hiç. kusursuz, güllük gülistanlık bir dünya masalı koca bir yalandır... üstelik böyle bir dünya çok can sıkıcı bir yer olur."

  !---- spoiler ----!