sarma - youreads 1. bazı bölgelerde dolma da denilen, soğuk (zeytinyağlı) veya sıcak olarak servis edilebilen, üzüm yaprağı (asma) veya lahana ile yapılan yemek türü. içine ne koyacağınız keyif meselesi olsa da pirinç, kıyma gibi birkaç ögesi standarttır. ayrıca kültürümüzde sarmayı ince sarmak evlilik çağı kadınlarımız için övgü nedenidir.
 2. isviçreli bilim insanlarının tüm engellemelere rağmen "tehditler bizi yıldıramaz! özgür bilim susturulamaz!" diyerek yaptıkları araştırmaya göre lezzet sıralaması
  beyaz lahana > asma > kara lahana
  şeklinde olan yemek türüdür.
 3. dini bayramlarımızın vazgeçilmez yiyeceğidir.
 4. sarma denilince akla ilk gelen yemek genelde yaprak sarmadır (asma). fakat en lezzetlisi lahana sarmasıdır. kara lahanası, pazısı da yapılır. ayrıca içine kıyma özellikle yaprak sarmasına hiç yakışmaz.
 5. etlisini etsizini birbirinden ayıramadığım leziz türk yemeği. ah ulan sabaha karşı yapılır mı be olacaktı şimdi aşıracaktım dolaptan beşer onar.
 6. ileride master'ını yapacağım yemek çeşidi. bir tane aldın mı bırakamıyorsun. etlisi zeytinyağlısı baharatlısı farketmez gömülür. üstüne yoğurdunu da eksik etmeyelim.
 7. şahane biber dolması yapan biri olarak yapmayı istediğim, becereceğime inandığım fakat acayip üşendiğim harika ötesi yemek. tek tek sar, diz falan benim gibi üşengeç biri için çok zor. :)

  ayrıca bu yemekler nasıl ortaya çıkıyor çok merak ediyorum. kimin aklına geldi üzüm yaprağının içine pirinç vs. doldurup pişirmek?
 8. bi başladınız mı çerez gibi dur durak bilmeden yiyorsunuz. bağımlılık yapıyo sanki. mis gibi zeytinyağlısı favorim.
 9. ege'de mis gibi zeytinyağından yaparlar ki, nam nam nam, nam nam nam.

  ayrıca 6 aydır yiyemediğim olur kendileri; dolma, kereviz, enginar, barbunya, bakla, mercimek köftesi, kısır ile birlikte.