saturday night and sunday morning - karel reisz - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
saturday night and sunday morning - karel reisz
1950’lerin sonunda ingiltere’de ortaya çıkan “özgür sinema/free cinema” akımının en başarılı örneklerinden biri sayılan “saturday night and sunday morning” arthur seaton (albert finney)’ın özelinde, fabrika dumanlarıyla kararmış nottingham kentindeki işçi ailelerinin yaşamına tanıklık etmemizi sağlıyor.

arthur bir montaj fabrikasında çalışan, ailesiyle yaşayan, uçarı, sorumsuz, yaşadığı hayata öfkeli bir genç. gelecek daha güzel günlerin hayalini kurarken bir yandan da hafta sonları publarda körkütük sarhoş oluyor, arkadaşının karısıyla yatıyor, komşu kadına havalı tüfekle ateş ediyor, aşık oluyor...
  1. tanıtım metninde de görüleceği gibi bu film 1950’lerin sonunda İngiltere’de ortaya çıkan “Özgür Sinema/Free Cinema” akımının en başarılı örneklerinden biri olarak tanımlanmış. özgür sinema ile ilgili okuduğum (pek detaylı olmasa da) bilgiler şu kaynaktan.

    film işçi sınıfının hayatına dair, bireyler üzerinden sınıfı ne yeren ne de göklere çıkaran, oldukça yakınına giren bir anlatım sunuyor. tıpkı özgür sinema tanımında yer verildiği gibi: "Özgür Sinemacılar için gerçeklik yalnızca dünyaya tutulan bir ayna değildir. Onlar için Brecht’in şu sözü geçerlidir; “Gerçekçilik gerçek şeyleri sunmak değil, o şeylerin gerçekte nasıl olduğunu göstermektir.” ”
    mesut