1. önce şu bilgiyi paylaşmak istiyorum, bu deney bir düşünce deneyidir.
  her şey hayalidir ve kediye herhangi bir zarar gelmemiştir. tabii o zamanlar hayvan haklarından ve hayvan hakları evrensel beyannamesinden bahsedilmiyordu.

  bu düşünce deneyinde aslında kuantum mekaniği anlaşılır hale gelmesi için mikro boyuttaki olaylar makro boyuta taşınmıştır. ayrıca kuantum mekaniğinde alışılagelen gerçeklik ve olasılık kavramları bir miktar farklıdır. (bkz: çift yarık deneyi)

  alışık olduğumuz gerçeklikte kedi için iki adet geçmiş söz konusudur, kedi ya ölmüştür, ya da hayattadır. kuantum gerçekliğinde ise kedi aynı anda hem ölü hem de diridir. taa ki gözlemci kutuyu açana dek. fakat kutu herhangi bir gözlemci tarafından açılmazsa kedi ölü-diri halde bulunacaktır.

  bilim felsefecileri tarafından çok tartışılmıştır. hatta schrödinger bir müddet sonra kendi düşünce deneyine karşı çıkanların safına geçmiş ve fikrinin yanlış olduğunu savunmuştur.

  bilim tarihine dair en spektaküler anlardan biri kabul edilen solvay konferası'nda ( http://imgur.com/ifAMi ) bu düşünce deneyi de tartışılmıştır.

  üstteki yazar taldarim'in girdisi hoşuma gitmiş olsa da;

  schrödinger ve kedisi ikilisi biyolojik olarak ölü, olsalar da ölmemişlerdir! :) yani hem canlı hem de ölüdürler!
  kuz