1. kulakları düşük* olduğundan pamuk bir top gibi görünen kafası ve iki ayağının üzerine kalkmayı alışkanlık edişiyle gönüllerde taht kuran, kedilerin belki de en güzel türüne verilen addır. iskoç kedisi olarak da tanımlandığı olur. en önemli özelliği tüy dökmeyen* tek kedi olmasıdır. mükemmeldir.
 2. güzel huyuyla, kıvrık kulaklarıyla, turuncu gözleriyle ve tontiş patileriyle dünyanın en tatlı kedi türlerinden biri. bir diğeri için ragdoll cinsini aratabilirsiniz.
  edit: imla
 3. kedilerin en tatlısıdır. yumiyumdur. ama en asili tekirdir o ayrı.
 4. gerçekten mükemmel bir kedi türüdür, kedi sevmeyene bile kedi sevdirecek potansiyele sahiptir. ancak arkadaşlar benim düşüncem şudur ki bu türü milyarlar vererek alacağınıza bir sokak kedisi sahiplenseniz daha güzel olmaz mı? kedileri ticari menfaatleri için kullananlara para kazandırmayıp sokakta ömrü en fazla 2-3 yıl olan bir hayvana kucak açmak daha güzel olmaz mı sizce de?
 5. sevimli ve uysal bir kedi türüdür.
  iki scottish fold'un çiftleşmesi durumunda hasta ve ölü doğum oranlarının yüksek olduğu söylenir.
 6. genellikle british shorthair ile çiftleştirilir. safkan elde edilmesi, özellikle kulaklarına sarkıklık veren kıkırdak/kemik bozukluğunun daha belirgin şekilde ortaya çıkmasını sağlama riski yüksek bir eylemdir. genelde sevimliliği ve uysallığı nedeniyle tercih edilir, ki çoğu ferdi uysaldır da.

  kahverengisi enteresandır.

  grilerinin çoğuna duman adı verilmektedir. (vermeyin artık)
 7. ünlü kedisi. diğer kediler fotoğraflarda güzel çıkmıyo galiba :( ayrıca bu kediyi kendime benzetiyorum saçma bi şekilde yanakları ve gözleri tıpkı ben. apatikliği bile benziyo yani o derece
  edit: bu hayvancağızın eklem ağrıları oluyormuş ya hastalıktan hareket etmiyorlarmış. uzmanlar almayın diyormuş. her güzelliğin bir bedeli vardır scottish....