sedimantasyon - youreads 1. ''dibe çökme hızı'' dır.
  ister bir tüp kan için çökelme hızını ifade edin, ister akarsularla çözülen ve hareket toprağın ''çökmesi'' olarak kullanın.
 2. bilimkurgu ve fantastik eserleri sevdiğimi beni tanıyan herkes bilir. hele bilimkurgu, adı üstünde tomurunu bilimden alır, bilimle desteklenir. jules verne'i düşünsenize.
  adam 19 yüzyılda bugün bile gerçekleşmemiş ya da yakın zamanlarda henüz gerçekleşmiş hayallerini gayet de mantıklı bir şekilde okurlarının hayal gücüne sunmuş. ne şahane!
  bunlarla başladım yazıya, çünkü o kadar bilimkurgu sevmeme rağmen kimyayla aram hiç iyi olmadı.
  nedir?
  şimdi yukarıda bir sözcük var; defalarca duymuşumdur ama asla ezberleyememişimdir. hatta az sonra yine unutacağımdır.
  sedimantasyon.
  evaporasyon, transpirasyon, evapotranspirasyon, süblimasyon......
  hele ki, süblimasyon. namıdiğer süblimleşme.
  bu süblimleşmeyi en sonunda öğrenmiştim, zorla da olsa.

  'sedimantasyon'u görünce bir benzerlik kurdum. ne alaka?

  üşenmedim, sırf öğreneyim diye araştırma yaptım. yukarıdaki sedimantasyon coğrafya terimi olarak da alınmış ama yazarın da belirttiği gibi, sedimantasyonun genelde bilinir anlamı tıpla alakalı.

  onu da bir yerlerden alıntılayarak şuraya ekleyeyim. belki merak edip okuyanlar arasında benim gibi kolayca öğrenme heveslileri olabilir.

  "eritrosit sedimantasyon hızı (esr) testi ya da sedimantasyon testi olarak adlandırılır. sedimantasyon testi genel olarak vücuttaki iltihabı tanımlar ve ölçebilir. vücutta iltihaplanma, ateş, ağrı ve şişmeye neden olan hastalıklar sonucu sedimantasyon yükselmektedir. bununla birlikte bu test, iltihabın nedenini belirlemeye yardımcı olmamaktadır ve nadiren tek başına yapılmaktadır. hekimler semptomların nedenini belirlemek için sedimantasyon testini diğer testlerle birleştirmektedir.

  sedimanyasyon, saat başına milimetre (mm/saat) cinsinden ölçülür. referans aralıkları yaşa ve cinsiyete bağlı olarak değişir."
  hero