• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.33)
Yazar victor hugo
sefiller - victor hugo
fransız edebiyatının "baba"sı victor hugo'nun yazdığı… dünya edebiyatının en büyük başyapıtlarından biri olan sefiller, tam metin ve birsel uzma'nın yepyeni çevirisiyle olması gereken yerde… "oğlak klasikleri" arasında.

insanlar hayaller uğruna feda eder kendini ve feda edenler aslında insanlığın kesin olarak katıldığı hayaller için feda etmiştir kendilerini. ayaklanmacı ayaklanmayı şiirselleştirir, yüceltir. yapılacak şey konusunda sarhoşluğa kapılınca trajik şeylerin içine atar insanlar kendini. kimbilir? başarırlar belki de. sayıları azdır. karşılarında koskoca bir ordu vardır. fakat onlar hakkı, doğa kanununu, herkesin kendi egemenliğine sahip olduğunu, daha azının mümkün olmadığını, adaleti, gerçekliği ve gerekirse üç yüz ispartalı gibi ölmeyi savunurlar. don quijote'yi değil leondras'ı düşünürler. bildikleri yolda ilerlerler ve bir kez öfkeye kapıldı mı, bir daha geri adım atmaz, başları önde, görülmemiş bir zafer hayaliyle, devrimin tamamlanmasına, ilerlemenin özgürleşmesine, insan türünün yüceltilmesine, evrensel kurtuluşa ve en kötü halde thermopylai'ye umutla ilerlerler. ilerleme adına bu silaha sarılmalar sıklıkla başarısızlıkla sonuçlanır.
(tanıtım bülteninden)


 1. devrimin insan psikolojisi üzerindeki olumsuz etkilerini ön plana çıkarmak isterken farkında olmadan yere göğe sığdıramayan bir klasik. enfes
 2. fantine ile olan ilişkisini, kızını sahiplenip gözetmesi asıl düşünülmesi gereken yerlenderdendir. zira papazın gümüşlerini çalarak yarattığı hayal kırıklığı ile ters bir denklem kurmaya çalışırsak bu sonsuz sadakat belki daha net anlaşılabilir.
 3. okuyanların, televizyona çıkıp tarih tartıştığı uçan kuşun esen yelin bildiği kitap.
 4. 5 cilt iş bankasından 35 liraya aldım metroda okudum pek güzel oldu. bir gün metroda okurken 2 fransız oğlan bindi veznecilerden. taksime gelen kadara 2 kıza eğlenecek yer sordular, hafiften yazıldılar filan. bir ara oğlanlardan biri okuduğum kitabı farkedip diğerine fransız aksanıyla victor hugo dedi, yazarın ismini bir kaç kere tekrarladı bana doğru, sonra mösyö diye seslendi, ben hiç oralı olmadım, okumaya devam ettim. iyi etmiş miyim?
  mutlu