• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.33)
Yazar victor hugo
sefiller - victor hugo
fransız edebiyatının "baba"sı victor hugo'nun yazdığı… dünya edebiyatının en büyük başyapıtlarından biri olan sefiller, tam metin ve birsel uzma'nın yepyeni çevirisiyle olması gereken yerde… "oğlak klasikleri" arasında.

insanlar hayaller uğruna feda eder kendini ve feda edenler aslında insanlığın kesin olarak katıldığı hayaller için feda etmiştir kendilerini. ayaklanmacı ayaklanmayı şiirselleştirir, yüceltir. yapılacak şey konusunda sarhoşluğa kapılınca trajik şeylerin içine atar insanlar kendini. kimbilir? başarırlar belki de. sayıları azdır. karşılarında koskoca bir ordu vardır. fakat onlar hakkı, doğa kanununu, herkesin kendi egemenliğine sahip olduğunu, daha azının mümkün olmadığını, adaleti, gerçekliği ve gerekirse üç yüz ispartalı gibi ölmeyi savunurlar. don quijote'yi değil leondras'ı düşünürler. bildikleri yolda ilerlerler ve bir kez öfkeye kapıldı mı, bir daha geri adım atmaz, başları önde, görülmemiş bir zafer hayaliyle, devrimin tamamlanmasına, ilerlemenin özgürleşmesine, insan türünün yüceltilmesine, evrensel kurtuluşa ve en kötü halde thermopylai'ye umutla ilerlerler. ilerleme adına bu silaha sarılmalar sıklıkla başarısızlıkla sonuçlanır.
(tanıtım bülteninden)


 1. okuduğum en derin, en harika kitaplardandır. klasik roman aşığı bir insan olarak beni kendisine kat kat kat aşık etmiştir. kitabı okuyup bitirdiğimde çok da küçük yaşta olmadığım için kendime kızmama sebep olmuştur, olsundur, hem böyle daha çok aklımda kalacaktır. ancak her insanın 18 yaşını bitirmeden okuması gereken ilk 100 kitap arasına kesinlikle girmelidir.
 2. okuyanların, televizyona çıkıp tarih tartıştığı uçan kuşun esen yelin bildiği kitap.
 3. içinde ilk aşkımı bulunduran dünya klasiklerinin vazgeçilmezi, fransız edebiyatının kilometre taşı. marius'a aşık olmuştum^:swh^
 4. ilk okuduğum dünya klasiği..klasiklerin klasiği.bu sebepten dolayı benim için her zaman yeri ayrıdır.her sene ilk okuduğum mevsimde,yaz aylarında tekrar okurum.

  ilk okuduğumda yaşım da biraz küçük olduğu için çok fazla etkilenmiştim.içinde savaş,aşk,merhamet her türlü duyguyu bulabilirsiniz.romandaki karakterlere benzer insanları etrafınızda görmek istersiniz.dünyanızı değiştiren kitaplar olur ya işte o tarz kitapların başında geliyor.herkesin okumasının gerekli olduğum başyapıt.tabi kısaltılmış versiyonlarını değil de orijinal halini.