şehvetiye tarikatı - ismail saymaz - youreads

    • okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
şehvetiye tarikatı - ismail saymaz
günümüzde türkiye’de otuz tarikat silsilesinin ve bunlara bağlı dört yüz civarında kolun, sekiz yüz civarında medresenin faaliyette olduğu tahmin ediliyor. çoğu holdinge dönüşen tarikatlar büyük bir ekonomik sektör oluşturuyor. hızla gelişen her sektörde olduğu gibi, bu alanda da kayıt dışı ve merdivenaltı ekonomi gelişiyor. bireyin kurtuluşunun cemaat yoluyla gerçekleşeceğine dair güçlü bir inanç aşılanıyor. merdivenaltı tarikat ve cemaatler, geleneksel tarikatların yöntem ve söylemlerini taklit ederken, bilgi kaynağı olarak ilham ve rüyaya, kanıt olarak hurafe, rivayet, keramet ve hikâyelere başvuruyorlar. müritler, çeşitli yöntemlerle ikna edilerek, ağırlıklı olarak ekonomik ve cinsel istismara maruz kalıyorlar.

ismail saymaz, ilkokul mezunu, arapça ve kur’an bilmeyen, hatta namaz ve oruç gibi ibadetleri yerine getirmeyen, bazılarının yüzlerce müridi olan, haklarında dava açılmış altı sahte şeyh vakasını inceliyor. bir kısmının kur’an kursu da işlettiği, tekke sahibi olduğu bu şeyhler, şehvet ile servet edinme arzusunun iç içe geçtiği bir dünyada, yüzlerce kadın ve erkeğin iradesini teslim alıyorlar. haklarında şikâyet veya ihbarda bulunulmadıkça, faaliyetlerini yıllarca sürdürebiliyorlar. esas olarak, devlet tarafından “gerçek şeyhlere” tanınmış resmî hoşgörüden, koruma zırhından ve dokunulmazlıktan yararlanıyorlar.

şehvetiye tarikatı, kısa yoldan servet edinme hırsının ve bastırılmış cinsel arzuların dinî inançlar temelinde kışkırtılıp, kullanıldığı bir dünyaya ışık tutuyor.
-kitapyurdu.com-


  1. arastirmaci gazeteci ismail saymaz'in yeni eseri. kimsesizler cumhuriyeti - ismail saymaz kitabi ile dini gruplarin egitim sistemimizde actigi yaralari aciga doken yazar bu sefer ulkede 2005 yılından bu yana faaliyet gösteren dört ‘sahte şeyh’ ve tarikatın, bir cinci hoca ve bir sözde evliyanın dolandırıcılık ve cinsel istismar hikayesini anlatıyor. soz konusu tarikatlar olunca kitaba yapilan gizliden bir boykot var d&r gibi magazalarda. birilerinin hosuna gitmiyor bazi gercekler.