• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
selma - ava duvernay
1965'te alabama eyaletinin selma kentinden eyalet başkentine giden 87 km'lik bir yol vardı. bu yolda o dönem abd tarihine geçen üç protesto yürüyüşü gerçekleştirildi. martin luther king'in öncülük ettiği bu yürüyüşler, kamuoyunu harekete geçirdi ve dönemin abd başkanı johnson oy hakkı kanunu konusunda köşeye sıkıştı. nihayetinde protestolar etkili oldu ve kanun çıktı.


 1. şiddet dışı direnişin önemli isimlerinden 1964 nobel barış ödülü sahibi sosyolog ve din adamı martin luther king jr'in siyahilerin eşit oy hakları için selma kentinden montgomery'e fitilini ateşlediği özgürlük yürüyüşü. bu protestolar esnasında her ne kadar ölümler de yaşanmış olsa da dr. king süreci mükemmel yürütmüş. hitabet liderliğin en önemli vasıflarındandır ve hakikaten bir sanattır. filmin bazı yerlerinde dr. king'in seçtiği cümlelerin etkisi çok iyi. martin luther king jri oynayan david oyelowo'nun oyunuculuğu da gayet iyi.
  benim puanım: 7/10

  !---- spoiler ----!

  jimmie lee jackson'ı kim öldürdü? jimmie lee jackson'ı kim öldürdü? eyalet süvarisinin, georger wallace'ın emirlerine göre silahı doğrultup tetiği çektiğini biliyoruz. peki ya daha kaç parmak o tetiğin üzerindeydi? jimmie lee jackson'ı kim mi öldürdü? terör estirmek için kanunları çiğneyen bütün kanun adamları. önyargılı ve nefret dolu bütün beyaz politikacılar. incil'i elinde tutup, beyazlardan oluşan cemaatinin önünde sessiz kalan
  bütün beyaz din adamları. jimmie lee jackson'ı kim mi öldürdü? erkek ve kız kardeşlerinin
  aşağılandığı, dayak yediği ve hayattan koparıldığı davalarına katılmayan bütün siyahi erkek ve kadınlar. başkan kennedy'nin vurulup öldürüldüğünü duyduğumda ve daha 3 hafta önce burada, bu kilisede bulunmuş olan malcolm x'in dün vurulup öldürüldüğünü
  duyduğumda karım coretta'ya dönüp liderlerimizden biri öldürüldüğünde hep söylediğim şeyi söyledim: "sevdiklerimiz ve inandıklarımız için ölümü göze almazsak hayatlarımızı gerçekten yaşamış olamayız." ama bugün jimmie biz yaşama işini sen de ölme işini yerine getiriyorsun kardeşim. fedakârlığının boşa gitmesine izin vermeyeceğiz sevgili kardeşim. peşini bırakmayacağız! yapmakta olduğun işi bitireceğiz! sana verilmeyen hakları kazanacağız! oy kullanacağız ve o adamları ofislerinden edeceğiz! güçlerini ellerinden alacağız! uğruna öldüğün savaşı kazanacağız! evet! washington'a geri döneceğiz. başkan'ı görmeyi talep edeceğiz. ve ona diyeceğim ki, jimmie her gün vietnam'ın özgürlüğü adına
  milyonlarca dolar harcayıp canlar feda eden ama amerika'daki kendi insanlarının hayatlarını savunmak adına ahlaki irade ve cesaretten yoksun bir yönetim tarafından öldürüldü. peşini bırakmayacağız! o da bir şey yapmazsa, biz yapacağız! biz yapacağız! bütün kaybettiklerimiz için yapacağız. nefret yüzünden, jimmie lee jackson gibi hayattan erken koparılanlar için yapacağız.

  *************

  bunu burada, asla yapamayacağımızı söylediklerini duyduk. yapacakları en son şey bile olsa bizi durduracaklarını söylediklerini duyduk. burada olmayı hak etmediğimizi söylediklerini duyduk. ancak bugün amerikalılar olarak burada duruyoruz. buradayız ve kimsenin bizi geri döndürmesine izin vermeyeceğiz. hayatî bir amaç için yapılan en büyüklerden biri olarak sayılacak bu muazzam yürüyüş protesto gösterileri ve ilerleyiş burada alabama'nın başkentinde biter. yalnızca mutlu olacağımız yerde oturmak ve okula gitmek için mücadele etmedik. yalnızca mutlu olacağımız gibi oy vermek için çabalamıyoruz. ancak taahhüdümüzle, her gün en güçlü başkaldırımızdan daha güçlü yeni bir enerjinin doğmasını sağlıyoruz. yansıması büyük bir karanlığı aydınlatan bu yeni enerjiyi son derece cesurca benimsiyor ve hararetle somutlaştırıyoruz. toplumumuz kim olduğumuzu çarpıttı. kölelikten, yeniden yapılanmaya, şu anda durduğumuz uçurumda zayıf, beyaz adamlar, teskin etmek için acımasız yalanlar sunarken güçlü, beyaz adamların dünyaya hükmettiğini gördük. bu zayıf, beyaz adam, çocukları tatmin edilemeyen açlıklarıyla feryat ettiğinde aynı acımasız yalanla onları da besler. onlara fısıldanan yalan, hayattaki yerleri ne olursa olsun beyazlıklarının onları siyahlardan üstün kılacağını en azından bilgide galip olabileceklerini söyler. ancak biz doğruyu biliyoruz. doğruyu biliyoruz ve o doğruya, o özgürlüğe ilerleyeceğiz. durdurulmayacağız ve haklarımız için yürüyeceğiz. tam vatandaşlar olarak muamele görmeyi talep etmek için yürüyeceğiz. kötü niyet ve karanlık, doğruluğun ışığına yol verinceye kadar yürüyeceğiz. hiçbir insan, hiçbir efsane hiçbir rahatsızlık bu eylem'i durdurmayacak. bunu yasaklıyoruz. biliyoruz ki içimizdeki en iyiyi ve en iyilerimizi öldüren bu karanlıktır. jimmie lee jackson ya da james reeb olsun ya da dört masum küçük kız olsun daha başlamadan vuruldular. bu karanlıktan ne zaman kurtulacağımızı sorabilirsiniz.
  erkek ve kız kardeşlerim bugün size söyleyeceğim acılara ve göz yaşlarına rağmen
  özgürlüğümüz kapıdadır. yeryüzünde ezilen hakikat yeniden yükselecektir. ne zaman mı özgür olacağız? yakında, hem de çok yakında. çünkü ne ekersen onu biçersin! ne zaman mı özgür olacağız? yakında, hem de çok yakında. çünkü hiçbir yalan sonsuza dek yaşayamaz. ne zaman mı özgür olacağız? yakında, hem de çok yakında. çünkü gözlerim tanrı'nın gelişinin zaferini gördü! gazap üzümlerinin saklandığı yerde onları çiğniyordu. indirdiği korkunç hızlı kılıcının kaçınılmaz yıldırımı vardı.tanrı'nın gerçeği yürüyor.
  zafer! şükürler olsun!tanrı'nın gerçeği yürüyor.

  !---- spoiler ----!

  (bkz: martin luther king jr)
  (bkz: i have a dream - martin luther king, jr)