sen aydınlatırsın geceyi - onur ünlü - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.44)
sen aydınlatırsın geceyi - onur ünlü
cemal, manisa'nın akhisar kasabasında babasıyla yaşayan ve kendi berber dükkanlarında çalışan bir adamdır. kendi halinde gibi görünen cemal'in içine bir sıkıntı çöker, kendisi bile ne olduğunu bilemez... öte yandan hemen hemen herkesin birbirini tanıdığı bu kasabada, gayet sıradan gibi görünen insanların olağanüstü güçleri vardır. kimi zamanı durdurur, kimi duvarların ardını görür, kimi ölümsüz. ama hiçbiri de süper kahraman değildir. herkes her şeyi bilir ve normal hayatına devam eder...
onur ünlü'nün son filmi fantastik ve absürd dram türleri arasında gidip gelen bir yapıya sahip. oyuncu kadrosunda leyla ile mecnun ve şubat dizilerinden de tanıdığımız ali atay, ahmet mümtaz taylan, damla sönmez, serkan keskin, nadir sarıbacak, cengiz bozkurt, demet evgar, ercan kesal ve tansu biçer gibi önemli isimleri barındıran filmin senaristliği de yine onur ünlü'ye ait. eflâtunfilm'in yapımcılığında kotarılan film özellikle görsel yönü ve siyah-beyaz çekimi ile ilgi çekiyor.


 1. onur ünlü nün beş şehir den sonra en etkileyici filmi. filmin tamamı siyah beyaz çekimler ile yapılmış.

  !---- spoiler ----!

  yarayla alay eder yaralanmamış olan
  bak nasıl da sararıp soluvermiş tanrıça kederlerden
  sen çok daha parlaksın çünkü
  sen tüm göklerdeki yıldızların ilki,
  sen aydınlatırsın geceyi.

  !---- spoiler ----!
 2. mistik öğelerle bezenmiş, hastalıklı, kasvetin hakim olduğu bir onur ünlü filmi. bir hiçe bağlanan sonu ve havada kalan sorular ise filmi kusursuzluğa yaklaştırmış.

  --- spoiler ---
  öncelikle film sona doğru insanı gerçekten çarpıyor. kendini asmış olan yasemin'in halasının oğlunu elinde yasemin'in kolyesini görünce dövmesi ve kitapçı kızın kollarını satırla kesmesi en etkileyici sahnelerdi. sonsuz bir yalnızlığın kısa süreli hayali bile insanı ürpertmeye yetiyor. karakterlerin hemen hepsinin annesinin olmaması, onur ünlü'nün annesini kaybettikten sonraki ruh haliyle mi senaryoyu yazdı acaba diye düşündürmedi değil ama bilemeyiz elbette. ayrıca malesef şunu da eklemek istiyorum ki bir leyla ile mecnun ve dolayısıyla ali atay hayranı olarak ali atay'ın bu filmdeki performansını beğenemedim. demet evgar'ın oyunculuğunun gölgesinde kaldığı kesin en azından. son olarak müzik seçimi çok başarılıydı özellikle mryte ya mreyte filmin genel havasıyle müthiş uyumluydu. mehmet erdem'in yorumundan gülmek için yaratılmış yine çok başarılıydı.
  --- spoiler ---