sendikada yolsuzluk yapmanın elkitabı - yıldırım koç - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
sendikada yolsuzluk yapmanın elkitabı - yıldırım koç
sendikaların büyük çoğunluğu büyük mücadelelerin sonucunda kurulmuştur.
büyük mücadeleler binbir türlü çile ve nice nice bedellerle adım adım örülmüştür.
sendikalarını korumak için mücadele eden sayısız işçi işsiz kalmıştır.
mücadeleler içinde uzun süren grevler örgütlenmiştir.
işçiler ve aileleri uzun grevler boyunca açlık ve yoklukla da mücadele etmişlerdir.

sendikal dayanışma ve hak arama bilincini gösteren işçiler, muhtemel grev günlerinde yeniden yokluk ve acı çekmemek amacıyla para biriktirme bilincini de göstermişlerdir.

bu nedenle işçi sendikaları, yüzlerce yıl önce sendikalı işçilerden aidat toplamaya başladılar. sendikalar aidatı, "grev, örgütlenme ve işçilerin sendikal eğitimi"nde kullanmak amacıyla toplamaktadırlar.

başka bir amaçları olamaz. ya da olmaması gerekir...

ama bu kitap, işçilerin emeklerinin bir parçası olan aidatların zaman zaman bazı kötü niyetli kişilerce tamamen amaç dışı ve lüks biçimlerde harcandığını gösteriyor.

elinizde bulunan kitap "dışarıdan" gelen saldırı ve baskılara karşı sendikalarını savunmak için çaba gösteren işçilere, bu mücadelenin kendi öz örgütlerini "içeriden" kemiren kurtlara karşı gerçekleştirilecek mücadeleden ayrı yürütülemeyeceğini hatırlatmayı amaçlıyor.


 1. “sendikacılarla ilgili kitabınızda anlattıklarınızın, sendikalaşma çalışmalarını olumsuz etkileyebileceğinden kaygı duydunuz mu?

  böyle düşünmüyorum. bir kere tek başına “sendika iyi bir şeydir” diye bir şey olamaz. iyi sendika iyi bir şeydir, kötü sendika kötü bir şeydir. böyle sendikaya gideceklerine hiç gitmesinler. işçi sınıfı bir başına kahraman değildir. onu kahraman kılan kapitalizme karşı verdiği mücadeledir. bu mücadele sürecinde kendini dönüştürür. bunun önünde engel olacak bir sendikanın ve sendikacının yıpratılması gerekir zaten.”
  mesut
 2. sendika değil bildiğin sarhoş takımı mübarek
 3. çalma sanatı.
  gundi
 4. sendika, sendikacı, delege, başkan...ney! ayaklar baş mı olmuş!