sense8 - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.36)
sense8
bilim-kurgu dizisi olacağı açıklanan sense8; dünyanın 8 farklı yerinde yaşayan 8 ayrı kişinin gizemli bir bağlantısının olduğu bir konuyu ele alacak... birleşik krallık (uk), seoul, mumbai, nairobi, berlin, mexico city, san francisco ve chicago. her bölümde bu 8 yere/kişiye de ziyaretimiz olacak. bu 8 kişiden kimisi tüm grubu bir araya getirmeye çalışırken, kimisi de diğerlerini öldürmeye çalışacak. hikâye; meksikalı bir pembe dizi yıldızı, izlandalı bir parti kızı, alman bir hırsız, koreli bir iş kadını, afrikalı bir otobüs şoförü, transseksüel bir amerikalı blogger, diğerlerine de görünebilen afro-amerikan bir adam ve onun tam zıt karakterine sahip “mr. whispers” olarak bilinen bir adam ekseninde gelişecek ve şekillenecek... (kaynak: sinemalar.com)


 1. Wachowski kardesler astral muhabbetleri geyikize etmeyi başarmış. Aferin. Bunlar hep dmt kafası. Ama yaraticiliktan pek nasibini almadan oyle dümdüz gitmiş.

  Yalnız dizi de önceki yapımlara henüz anlam veremediğim selamlar var:

  - jenerikteki şelale, twin peaks tabelası ve filler;
  - lost'ta sayid jarah rolündeki Naveen Andrews'in, lost'taki son dönemlerine benzer bir rol canlandırıyor olması;
  - lost'taki sun karakteri ile sense8'teki sun karakterinin fiziksel olarak birbirine çok benzemesi; (yalnız caste bakana kadar sense8'tekini de Yunjin Kim oynuyor sanıyordum. femmefatale rolü çok yakışmış diye düşünmüştüm.)
  - kırmızı hap/mavi hap geyiğinden bağımsız matrix'e göndermeler;
  - orphan black'deki lezbiyen çift ile sense8'teki lezbiyen çiftin fiziksel benzerliği
 2. ilk fragmanını izlediğim de baya heyecanlandıydım ben. ilk beş bölümünü izledim , şu an mutsuzum. netflix ve wachowski kardeşleri görünce aha dedim " yeni efsane dizi geliyor " , gelemedi. yav sanki ellerin de binlerce sayfa senaryo var ama hangi kısımlarını diziye koyacaklarına bir türlü karar veremiyorlar gibi. ayrıca çok yoğun cinsellik var gibi , sanırım 5. bölümdeydi , neydi o orgy sahnesi öyle. bir de zırt pırt wolfgang'in pipisini göstermeseler iyiydi. neysem . ilk sezonu bitirene kadar izlemeye devam edicem . belki toplarlar , bir kalıba sığar .
 3. ilk sezonu bitirdikten sonra söyleyebileceğim tek bir şey var: zorlama.
  yayınlanmadan önce o kadar çok şişirildi ki, belki de hepimizin beklentisini üst düzeye çıkardığı için böyle düşünüyorum.
  her bölümün son 3 dakikası dışında vasat, karakter tanıtmaktan izleyiciyi bir türlü hikayenin içine çekemeyen, beklentimin çok altında bir iş çıkmış maalesef. 8. bölüm itibariyle neler döndüğü konusunda oldukça aydınlatıcı olsa da, karakterler arasındaki iletişim, ortada neler döndüğünü anlamamızı engelliyor. yani, kişisel meselelere o kadar girilmiş ki, bu 8 insanın neden böyle olduğu gibi genel açıklamalar hep havada kalıyor. bilim kurgudan dramaya kaymaktan da kurtulamıyor bu nedenle.
  çerezlik iyi gider ama.
 4. wachowski kardeşlerin hem senaryosu, hem yönetmenliğini üstlenip harikulade işler yaptığı her dakikası beni farklı kıtalara, farklı ülkelere, ayrı hikayelere savuran, şu an neredeyim diye sordurtan ama ilk entryleri gördükten sonra ben yanlış şeyi mi izliyorum dedirten dizidir.

  edit: imla
  zfc
 5. bir lgbti dizisi. ilk sezonu lilly ve lana wachowski'nin birkaç sene arayla "coming out" dönemlerine denk gelir. wachowski brothers'dan wachowski sisters'a geçişi kutlayan işleridir gözümde.
 6. bir bölümü içinde insana her duyguyu yaşatabilecek kıvamda bir dizidir. yılbaşı bölümü bugün çıkmıştır ve tamı tamına iki saattir.

  !---- spoiler ----!

  hello, woman in my head.

  !---- spoiler ----!
 7. malum ortamlara düşmesini beklediğim, bu karanlık gecede 2 güzel saat geçirmeme ayrıca (bkz: tuppence middleton) özlemimi dindirmeme vesile olacak muhteşem ötesi dizi.
 8. Netflix‘in orijinal dizisi olan Sense8 dizisi, bugün yani 8 Haziran 2018’de ikinci sezona eklenen son bölüm ile birlikte final yaptı. Daha önce ikinci sezon için sezon finali yapıldığından dolayı final bölümü 3. sezon olarak gelecek gözüyle bakılıyordu fakat görünene göre 2. sezonda yapılan sezon finaline ek olarak bir iki buçuk saatlik final bölümüde yayınlanmış oldu.

  Devamını okumak için: https://www.dedirten.com/sense8-ozel-bolumu-son-sezon-finali-1625.html