1. dünya üzerinde en çok bulunan kuş türü.senede 4 bilemedin 5 kez yumurta bırakır. aklımdaki serçeyi saymazsak çok zıplar bunlar ama aklımdaki başka zıplıyor.
 2. dünya üzerinde tropik bölgeler disinda insanlarin yasadigi hemen her yerde bulunan, sayilari yaklasik 500 milyonu bulan, bundan yaklasik 10 bin sene önce insanlarla birikte yasamayi secmis (hemerofil), yerdeyken ziplayarak hareket eden, diger topluluk halinde yasayan kuslara göre daha cok ciftlesmemelerine ragmen, antik dönemden ve orta cagdan beri fazla ciftlesmeleri, iffetsiz olmalari ile ünlenmis, erkegi koyu, disisi de acik renkli olan minik, sevimli kus.
 3. sabah oldu yine. her sabah olduğu gibi onlarla oldu -tabi kumrular da var-. minnoş bedenleri ile gelip panjuruma konarlardı her sabah. sonra en güzel günaydin şarkılarını söylerlerdi. anlardım ki gün başlıyor. hadi kalk kızım,annem uyanmıştır zaten, gelecek birazdan, ona uyuyor numarası yapalım. beni enerjiyle doldururlardı. -hele bir de balkona çıkarsam, sırıtkan kelebeğe günaydın deyin.-
  ama artık yeni bir dönem başlıyor hayatımda. ailemden, yuvamdan uzakta. özleyeceğim buraları. bakalım yeni yuvamda bana ilk günaydını kim diyecek?
 4. kanguru gibi zıplayan avuç içi büyüklüğünde türü yok olma tehlikesinde olmayacak olan 2 kuş türünden birisi
 5. nefret ediyorum bunlardan. yavaş ve masum bir şekilde yemek yiyen güvercinlerin arasına dalıp çük kadar boyuna bakmadan bir somun ekmeği alıp kaçırıyor. garibim güvercinlerde arkasından masum masum bakarken olayı çözmeye çalışıyor.
  wtf
 6. bu yıl kar pek yağmasa da bu havalar da çok aç oluyorlar. 3 - 4 gün önce açık havada masada duran bisküvilere başarısız alçak uçuş yaptılar.
  biz de dayanamadık yarı yarıya bölüştük tabii.

  bayat ekmekleri ve bisküvi kırıntılarını çöpe atmayın lütfen. poşetinden çıkarıp parklarda ki ağaçların altına ufalayıp bırakın.

  mevsim öncesinde yağ depolamalarından dolayı top gibi top gibi sevimli oluyorlar.

  ekleme: dişi serçelerin kursak bölgesinde tüyler düz renkli iken erkek serçelerin kursak bölgesinde tüyler koyu renkli olur.