• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
sevecendir gece - f. scott fitzgerald
fitzgerald sevecendir gece'de caz çağı'nın sahte ve yıpratıcı ilişkilerini gözler önüne seriyor. genç ve başarılı bir doktor olan dick, kariyerinin zirvesindeyken "caz çağı"nın yarattığı göz alıcı atmosferin çekimine kapılır. büyük çabalarla koruduğu nicole'le olan evliliği, rosemary isimli genç ve güzel aktrisin ısrarlı ilgisi yüzünden zarar görür. rosemary'yi geride bırakıp evliliğini düzeltmeye çalışan dick, etrafındaki insanların onda yarattığı yıkımın üstesinden gelemeyecek kadar kötü bir durumda bulur kendini. başarılı doktor, içinde bulunduğu ruh halinden sıyrılabilmek için çareyi yine ışıltılı hayatın büyüsünde arar. artık kendine toplumun en üst basamaklarında yer bulmuştur, ama bu defa da tüm ideallerini ve umutlarını kaybetmiş bir adama dönüşmüştür.fitzgerald, 1920'lerin yüksek burjuva hayatının, gösterişli partilerinin yarattığı yanılsamanın eleştirisini, savaşın gölgesinde birbirine tutunan nicole ve dick'in hayatları üzerinden sunuyor.
  1. ben şefkatli gece adıyla çevirileni dinlenme tesisi kitapçısından alıp okumuştum. kurgusu olsun kahramanları olsun yazarın üslubu olsun her şey bir fitzgerald romanı dedirtiyor kitaba. su gibi akıp giderken bir de bakmışsınız ki roman bitivermiş.

    romanda geçen olayların derinine pek girilmese de yine kişilerin ruh halleri pek yansıtılmasa da gündelik yaşamları tüm çıplaklığıyla gözlerinin önündedir okuyucunun.

    ara öğünler gibi düşünerek okuyabileceğimiz kitaplardan.