1. her şey sevgili mi?! bazı şeyler tavşan, bazı şeyler sütlaç! git sev. sevgili şart değil ama sevmek şart.
  not: işbu youser sütlaçtan nefret etmekte olup sevmemenin de bir opsiyon olduğunu gizliden gizliye dile getirmektedir.
 2. sevgili, ne arkadaş diyebilirsin ne aile. ne arkadaşınla olan sulu,eğlenceli muhabbeti dibine kadar yapabilirsin ne de ailenle olan kaybedilmez sevgiyi,bağlılığı elde edebilirsin. ama hem arkadaş gibi eğlenmeyi hemde aile gibi sahiplenilmeyi beklemekten kendinide alamazsın.
  mavi
 3. bir panseksüel için erkek de olabilir, kadın da, travesti de, intersex de...

  not: keşke ülkemizdeki travestiler de seks kölesi olmak zorunda kalmasalar, kendilerini pasta ustası olarak da görebilsek.
 4. kanlı canlı görmeyi yitireceğim, dokunamayacağım yaşam sebebim. farklı şehirlerdeyiz artık. ben imparatorun şehrinde siyahlık içindeyken seni tümülüsler şehrinde bensiz bırakmak zorundayım. yutkunmakta zorlanıyorum, artık gözlerim dünyaya başka bakıyor çünkü. sensiz şehre güzel demiyorum, sensiz çiçeğe bahar demiyorum artık. çünkü sen bükülmez sandığım demirlerimi tek nefesinle tuzla buz edensin. çelikle koruduğum o yıpranmaz yüreğime tek bir bakışınla boyun eğdirensin. kendime artık imkansız derken yeniden doğdun, bir krizantem gibi açtın içimde. ve seninle mutluluk dolu yarım yıl geçirdik.
  bugün senin doğum günün mutluluk sebebim. bugün benim nuhumun yahut isamın doğum günü. beni tüm günahlarımdan kurtaran, beni hiçliğin fırtınalarından çekip alan o ilahi teknenin doğum günü bugün. ve sensiz geçecek 2 yılım var. yüreğim hep buruk kalacak. zihnimde bir kara bulut olacak hiç kalkmayan. hasret ve susuzluk içinde, senin gelip bana aşkından içirmeni bekleyeceğim. seni seviyorum. kendine ve sevgine dikkat et.
 5. kelime anlamına bakınca sevgisi olan, sevgisini veren gibi anlamlar çıksa da gerçek hayatta durum tersidir. sevgili, sevgimizi alan kişiye deniyor ne hikmetse.
  abi
 6. tatlı bela. gerçekse sevginiz yapaylıktan uzak bir iletişim kurmuşsanız o'na dair herşey güzel gelir. sevgiyle yapılan herşey güzeldir öyleyse seviniz sevişiniz efendim..
 7. sevme'nin iki durak ötesi. bir önceki sevgi'nin sahibi. önemli olan son durağı kaçırmamak.
 8. sevme yeteneğinizi size öğreten kişidir.

  birlikte gülünüp eğlenilen ağlanan küfür edilen içilen yenilen gezilen görülen bol bol sevişilen çok şey öğrenilen ve öğretilen şekli candır canandır... bulunduysa kaçırılmaması sıkı sıkı korunması gerekendir... bir ömürde böylesini ancak bir iki defa yaşayabilir bir insan o da şanslıysa...

  kalp kıranı ise çok can yakar, hele ki yarım bırakıp gitmişse... hep özlenir, gelmeyeceği bilinse de beklenir, kadehler hep ona kalkar, şarkılar hep ona ithaf edilir, acıtır... gözleri kör, kulakları sağır eder, yüreği kurutur sevmeyi unutturur...

  eğer var ise sizi anlayıp seven ve sevdiğiniz bir yol arkadaşınız sıkı sıkı sarılın kıymetini bilin derim...

  eğer ki yoksa benim gibi biz de bu gece bu filmi izleyip (bkz: kaybedenler klubü) , bambaşka bir keyifle kadehlerimizi sevmeye, sevgililere kaldıralım...

  ( bu kısımda "işler güçler" de yer alan ahmet kural ve murat cemcir'in eski sevgililere tirat attıkları meşhur rakı sahnesi de iyi gider amma)
 9. murathan mungan'in da dedigi gibi :
  ' oysa sevgili, bir tek sevgili
  nasıl değiştirir dünyanın gerçeğini"
 10. o'na yüklediğin anlamlar bütünü.