1. dünyada bunun üzerine bir koku varmı bilmiyorum ama bu kokunun bile bu kadar güzel olduğunu kaybetmeden anlamıyor insan...
 2. sevgili diye bir şey olmadığı için var olmayan kokudur.
  ben görmedim en azından.
 3. 1994 yılında isviçreli zoolog claus wedekind’in yaptıği ‘terli t-shirt deneyi’ olarak bilinen araştırmada öğrenciler 49 kadın ve 44 erkek olmak üzere ikiye ayrılıyor. erkeklerden iki gün boyunca pamuklu beyaz bir tişört giymeleri isteniyor. bu süre zarfında da doğal kokularına etki edebilecek alkol, parfüm ya da kolonya gibi şeylerden uzak duruyorlar. iki günün sonunda bu tişörtler üzerinde küçük delikler olan kapalı kutulara yerleştiriliyor. kadınlardan ise hangi kokuyu daha çekici bulduklarına göre sıralandırmaları isteniyor.

  deneyin sonucu ilginç... kadınlar kendinden olabildiğince farklı “büyük doku uyumu kompleksi” geni (mhc) olan erkeklerin kokularını beğeniyor. yani kendine en zıt gene sahip bireylerin kokusunu seçiyor. adeta zıt kutupların birbirini çekmesi gibi. aslında doğanın bir kanunu olarak, her kadın kendinden değişik genlerle ve değişik bağışıklık sistemleriyle birleşmek istiyor. bu sayede kadınların içgüdüsel olarak çocuğuna daha fazla genetik avantaj ve sağlıklı bir yaşam sağlamak istediği ortaya çıkarılıyor.

  yani uzun lafın kısası bilincimiz dışında gerçekleşen, genlerimize bağlı bir koku algımız var biz de bunu "bu sevgili ne kadar da güzel kokuyor yeaa" seviyesine indirmişiz :)
  a
 4. gece gece yapıldığında ne olduğunu anlamadığım kokudur.
 5. dünyadaki cennettir. güvendir. aşktır. antidepresandır. eksikliğinde yoksunluk sendromları ortaya çıkar.
 6. özletir, uyutmaz
 7. en son unutulan şey.
 8. gecenin bu saatinde insanın aklına gelmemesi gerekendir (bkz: geceleri uyutmayan şeyler) .
  ilaç gibidir. en yoğun alınan kısmı boyun ile köprücük kemiği arasıdır.
 9. aslında öyle bir şey yok ona olan sevginizden kullanmış olduğu parfüm, şampuan, deodorant size sabah uyandığınızda fırından yeni çıkmış ekmek kokusu gibi gelebilir yada yağmur yağdığında çıkan toprak kokusu gibi veya bahar gelip kendinizi kırlara attığınızda doğanın, çiçeklerin kokusu gibi koklarsınız sevgili kokusunu ve tüm bunlar sevgi ile ilgilidir.
 10. yolda acele acele yürüyorsunuzdur yanınızdan biri geçer ve bir an kafanız ve gözleriniz arkaya doğru yönelir. ufak çaplı zamanda yolculuk yaptırır.